FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.46° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Başsavcı Kurt: Pişmanlık Duyanlar Cezalandırılmayacaktır

Kurt,"Pişmanlık duyan vatandaşlarımız, verdikleri bilgilerle örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası uyarınca cezalandırılmayacaktır."

17 Ağustos 2016 Saat: 18:45
Başsavcı Kurt: Pişmanlık Duyanlar Cezalandırılmayacaktır
Başsavcı Kurt: Pişmanlık Duyanlar Cezalandırılmayacaktır
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Kurt,"Pişmanlık duyan vatandaşlarımız, verdikleri bilgilerle örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası uyarınca cezalandırılmayacaktır." dedi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, "Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımız, verdikleri bilgilerle örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası uyarınca cezalandırılmayacaktır." açıklamasında bulundu.

Başsavcı Kurt, yaptığı yazılı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından 15 Temmuz'da cebir ve şiddet kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin ve hükumetin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs edildiğini anımsattı.

Bu girişime destek veren FETÖ/PDY mensupları hakkındaki soruşturmaların TCK'nın 309. maddesinde düzenlenen "Anayasayı İhlal" ve 314. maddesinde düzenlenen "Silahlı Örgüt" suçları kapsamında iki ana hat üzerinden yürütüldüğü bilgisini paylaşan Kurt, darbe girişimi ile bağlantısı belirlenememiş olmakla birlikte yasadışı FETÖ/PDY üyelerine yönelik olarak TCK'nın 314/2 maddesi kapsamında yürütülen soruşturmalarda uygulanabilecek olan etkin pişmanlık hükümlerinin kamuoyuna duyurulmasının fayda sağlayacağını ifade etti.

Kurt, TCK'nın 314. maddesinin 3. fıkrası yollaması ile suç işlemek için örgüt kurulmasına ilişkin hükümlerin silahlı örgüt için de uygulanacağının hüküm altına alındığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla, Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyeleri için de uygulanması söz konusu olacaktır. Ayrıca, FETÖ/PDY'nin 15/07/2016 tarihinde gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı pişmanlık duyarak örgütten ayrılma isteğinde olan kamu görevlisi ve vatandaşlar için de Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde işlem yapılacaktır. Buna göre; etkin pişmanlığın uygulanmasında, kendiliğinden örgütten ayrılarak teslim olan failin örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suç işleyip işlemediği araştırılmakta ve daha sonra hukuki durumları değerlendirilmektedir. Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesi çerçevesinde pişmanlık duyan vatandaşlarımız, verdikleri bilgilerle örgüt mensuplarının ortaya çıkarılmalarını ve yakalanmalarını sağlamaları halinde aynı maddenin üçüncü fıkrası uyarınca cezalandırılmayacaktır. Bu şekilde pişmanlık duyan ve Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımıza, Cumhuriyet Başsavcılığımıza veya kolluk birimlerine başvurmaları halinde yardımcı olunacaktır."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız