FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu20° C / 20° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Başbakan'la ilgili son noktayı koydu

Emrullah İşler, Erdoğan'ın Başbakanlık görevinin ne zaman sona ereceği ve görevi ne zaman devralacağına dair tartışmalara son noktayı koydu.

12 Ağustos 2014 Saat: 13:31
Başbakan'la ilgili son noktayı koydu
Başbakan'la ilgili son noktayı koydu

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun çok açık olduğunu belirterek, “Bu kanunun 21. Maddesindeki hüküm çok açıktır. Bu maddeye göre seçilen cumhurbaşkanı adına tutanak düzenleneceği ve bu tutanağın Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından verileceği ve aynı oturumda andiçme töreninin yapılacağı açık açık yazıyor. Bu tutanağın verileceği ve andiçme törenin yapılacağı tarih olarak ise kanunda ‘Bu oturum, eski Cumhurbaşkanının görev süresinin dolduğu gün,’ olacağına ilişkin hüküm bulunuyor. Kanunun bu açık hükmü, 28 Ağustos tarihine işaret ediyor. Yüksek Seçim Kurulu tarafından Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin tutanak 28 Ağustos tarihinde TBMM Başkanı tarafından TBMMM Genel Kurulu’nda verilecek ve o gün yemin töreni gerçekleştirilecektir. 28 Ağustos günü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Meclis’te mazbatasını alacak, yemin edecek. Oradan sonra Çankaya’ya çıkıp devir teslim töreni yapılacaktır.”dedi.

Muhalefet partilerinden yapılan itirazlara tepki gösteren İşler, “Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu çok açık. Sayın Başbakanımız cumhurbaşkanı adaylığını açıkladığı zaman da kanuna aykırı olarak Anayasa Mahkemesi ve Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdular ama hep ret cevabını aldılar. Şimdi de burada kanun hükümleri açık. Muhalefet yine bulanık suda balık avlamak isteyebilirler, ama bunun ben karşılığının olmayacağını düşünüyorum” dedi.

İşte o madde

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in işaret ettiği Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 21. Maddesi şöyle:


Cumhurbaşkanına tutanağın verilmesi ve and içme töreni

MADDE 21 – (1) Seçilen Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tutanak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından verilir ve aynı oturumda andiçme töreni yapılır. Bu oturum, eski Cumhurbaşkanının görev süresinin dolduğu gün, makamın başka bir sebeple boşalması hâlinde ise seçim sonuçlarının kesinleşmesinden itibaren üç gün içinde gerçekleştirilir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız