CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu8.07° C / 9° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

BAŞBAKAN'DAN BELEDİYE BAŞKAN ELEĞİ...

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tüm belediye başkanları için karne niteliğinde özel dosyalar hazırlanıyor. Belediye başkanlarının başarıları, 8 ayrı kritere göre test ediliyor. Belediye başkanl

15 Nisan 2013 Saat: 16:44
BAŞBAKAN'DAN BELEDİYE BAŞKAN ELEĞİ...
BAŞBAKAN'DAN BELEDİYE BAŞKAN ELEĞİ...

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tüm belediye başkanları için karne niteliğinde özel dosyalar hazırlanıyor. Belediye başkanlarının başarıları, 8 ayrı kritere göre test ediliyor. Belediye başkanlarının gerçekleştiremedikleri vaatleri, bütçe kalemleri, sosyal ilişkileri, yaratıcı projeleri, anketler ve bölge koordanitörlerinin raporları dosyaya giriyor.

Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın hazırladığı, “Performans Değerlendirme Dosyalarına” göre 8 kalemde iyi not alan belediye başkanı, önümüzdeki seçimlerde görevine devam edebilecek. Özel olarak görevlendirilen heyetin hazırladığı dosyaların içeriği sır gibi saklanıyor. Sonbahara kadar çalışmaları tamamlanacak dosyaları, yıl sonunda Başbakan Erdoğan değerlendirecek. Dosyalar, belediye başkanıyla yola devam edilip edilmemesi konusunda hayati önem taşıyor. Belediye başkanlarıyla ilgili değerlendirmelerde değerlendirmeye alınan kriterler ise şöyle:
VAATLERİNİ YERİNE GETİRDİN Mİ?
* Belediye Başkanlarının seçim kampanyalarındaki vaatlerinin listesi hazırlanıyor. Şimdiye kadar bu vaatlerinden ne kadarını gerçekleştirebildiği saptanıyor. Yapamayacağını vaat eden belediye başkanları kırık not alıyor.
FESTİVAL BÜTÇESİ Mİ?
* Belediyelerin yıllık bütçeleri özel olarak inceleniyor. Denk bütçe olsa dahi, ne kadarı yatırım, ne kadarının borçlar, ne kadarının yatırımlar için ayrıldığı özel olarak saptanıp, bütçe analizi yapılıyor. Bütçeden festivaller için ayrılan miktar bile değerlendirmede kriter oluyor.
* Belediye başkanlarının sosyal ilişkileri de dosyada yeralacak. Vatandaşlarla ne sıklıkta görüştüğü, cenaze ve düğünlere katılıp katılmadığı, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarıyla ilişkileri de kriter olarak değerlendirmeye alınacak.
YARATICI PROJELERE İYİ NOT
* Şimdiye kadar az bilinen ve yerel yönetimlerin bilinen klasik hizmetlerinden olmayan yaratıcı projeler, belediye başkanlarının dosyasında başarı hanesine yazılacak. Belediyeciliği çöp toplamak ve asfalt dökmenin dışında yorumlayan, vatandaşlara hizmet için farklı yatırımlar geliştiren belediyeler “yaratıcılık” bölümünde değerlendirilecek.
OYU PARTİDEN DÜŞÜK MÜ?
* Parti genel merkezinin belirli aralıklarla yaptırdığı anket sonuçları da dosyada yer alacak. Anketler arasındaki değişiklikler ayrıca değerlendirilecek. Oyu partinin oyundan az olan belediye başkanları için risk bulunuyor.

Dosyada, genel merkez tarafından görevlendirilen Bölge Koordinasyon Kurullarının raporları, ilk koordinasyon kurullarının belediye başkanıyla ilgili raporları da yer alacak. Dosyadaki başka bir değerlerdirme notunu ise il milletvekilleri verecek. Performans dosyasındaki 8 kriter,belediye başkanının karnesini oluşturacak. Erdoğan’a verilecek, bu dosyalar belediye başkanının kaderini belirleyecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız