FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu16.69° C / 19° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

​Başbakan Kocaeli’ye dokundurmadı

Ak Parti’de parti içi bazı taşların yerinden oynadığı çok açık ancak Kocaeli’ndeki taşlara ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğinin olduğu ve oynatılmasına izin vermediği de bir o kadar net. Si

6 Aralık 2013 Saat: 16:39
​Başbakan Kocaeli’ye dokundurmadı
​Başbakan Kocaeli’ye dokundurmadı

Ak Parti’de parti içi bazı taşların yerinden oynadığı çok açık ancak Kocaeli’ndeki taşlara ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğinin olduğu ve oynatılmasına izin vermediği de bir o kadar net.

Siyaset öyle bir dünyadır ki; beklemediğiniz zaman sizi içinize çeker, bazen de siz o kimliği üstlenmek istersiniz, bu sefer de siyasetin kapıları size kapalıdır.Özellikle ülkenin her noktasında esen Recep Tayyip Erdoğan rüzgârı yaşanırken, birileri bu partide siyaset yapmak isteyecektir.Ülke de yaşanılan aday bolluğunun ve milyarlarca paraların sadece aday adaylığında harcanması hizmet sevdası mı? Yoksa demokrasi zenginliği mi? Bunun da sorgulanmasını vatandaşa ve aday adaylarının da vicdanlarına bırakıyorum.

***********

Dün dost olduğunuzla siyasette bugün düşman, bugün düşmanınız siyasetle dostunuz olur.Dik durmak için siyasete atılanlar, harcadıklarını yeniden kazanıncaya kadar hizmeti unutur.Bu yüzden hem yerel de hem genel de seçilenlerin ilk iki yıl varlığı yokluğu karışıktır.

Ak Parti kurumsallaşma alanında Türkiye Cumhuriyeti’nde zirveye çıkan bir parti kimliğine sahip.Bugün aday açıklama törenlerinde dahi illerin kamera çekimlerinden, salonlardaki coşku ve güç gösterisine kadar her nokta eksiksiz planlanıyor.Birilerinin bu eleştiriler dışında siyaset çizgisini üst sıralara çıkarması adına örnek alınması gereken noktalar olduğu gibi aynı MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ’nün Ak Parti’nin sandık görevlileri çalışmalarını örnek aldık, daha iyi çalışma ile kendi silahlarıyla onları vuracağız söylemi gibi bazen doğruyu kabullenmek gerekir.

Ak Parti’de adayların açıklandığı ilçelerde iki önemli gizli notta ortaya çıktı.Onlardan birisi Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı unvanını alan Numan Kurtulmuş ekibinden gelenlere verilen belediye sözü yerine getirildi.Siyaset hayatında Ak Parti teşkilatında yer almayan önce Refah ardından SP ve Has Parti siyaseti izleyen birçok isime belediye başkanlığı verildi.

Yozgat’a SP ve Has Parti’de siyaset yapan Kazım Arslan, Elazığ’a Saadet, Fazilet ve HAS Parti'de görev alan Mücahit Yanılmaz aynı şablondaki isimlerden bir kaçı sadece…

İşte bu Ak Parti içindeki birinci dalgaydı.İkincisi ise daha büyük olan ülkeyi ayağa kaldıran Dershane tartışması nasıl olurda yerel seçime ve adaylara yansımayacaktı.Ve nitekim bu yansımada yaşandı.

Cemaat ve dershane noktasında ilk etkilenen Bingöl oldu.Yeni aday ismi teşkilat tarafından desteklenmeyince AK Parti Bingöl İl Başkanı Cevdet Çalbay ve teşkilattan 13 kişi, yerel seçimler için mevcut Belediye Başkanı Serdar Atalay'ın aday gösterilmemesini gerekçe göstererek istifa etti.Kahramanmaraş ve Rize’de yine benzer siyasi gelişmeler yaşandı.

Peki ya Kocaeli;

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, dershane konusunda dik durdu; “Milletin parasını kimseye yedirmeyiz.Ben de dershaneye gitmeden üniversite kazandım” dedi.Aslında siyasi konjonktürde aday olduğu açıklanmamasına rağmen cesur adım attı bu söylemleriyle.Ülkenin birçok ilinde aday belirleme yönteminde farklı müdahaleler varken, Kocaeli’nde ise tek nokta isim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.Aday açıklama töreninde Başbakan Erdoğan’ın Kocaeli’ye başka noktadan baktığını her defasında yansıttı.Dershanelerin kapatılmasını destekleyen Başbakan Erdoğan, Karaosmanoğlu’na yine tam anlamı ile güvendi ve tam destek verdi.

Bu tablodan ise üç sonuç çıkartmak doğru olur.1-Kocaeli’nde cemaat ve Numan Kurtulmuş ekibi, Ak Parti teşkilatının önüne geçemedi.2- Başbakan Erdoğan, Kocaeli için alınacak kararı kendisine bırakılmasına karar verdi.3- Ak Parti Genel Merkezin en rahat olduğu yer Kocaeli…

Üçüncü kısım için hem CHP hem MHP oturup kara kara düşünmeli…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız