FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.06° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Baş Dönmesi, Kulak Çınlaması ve Kafein

Kafein tüketiminden dolayı baş dönmesi ve kulak çınlaması endişe verici belirtilerdir ve tıbbi değerlendirme gerektirirler.

7 Ağustos 2014 Saat: 15:39
Baş Dönmesi, Kulak Çınlaması ve Kafein
Baş Dönmesi, Kulak Çınlaması ve Kafein

Kafein tüketiminden dolayı baş dönmesi ve kulak çınlamasıendişe verici belirtilerdir ve tıbbi değerlendirme gerektirirler. Kafeininvücut ve zihin üzerinde birçok etkisi olabilir ancak baş dönmesi ve kulakçınlaması sık görülen yan etkilerden değildir. Bu belirtiler ya kafeinegösterilen bir alerjik reaksiyondan dolayıdır ya da kafeinin aşırı dozusebebiyle görülür. Bu durumlarda kafein içeren her şeyin tüketimi durdurulmalıve doktora başvurulmalıdır. Doktor olası komplikasyonları önlemek için aciltıbbi tedbirler alabilir.

Kafeine alerjik reaksiyon sindirilmesiyle ortaya çıkabilir.Alerjik reaksiyonlar vücudun bir maddeyi yanlışlıkla tehdit olarakalgılamasından dolayı ortaya çıkar. Kafein hızlıca kana karışır, bu dabağışıklık sisteminin maddeyle immunoglobulin E antikorlarını kullanaraksavaşmasına sebep olur. Vücut bu antikorları salgıladığında vücutta başkakimyasallar üretilir. Bu da vücudun yumuşak dokularında enflamasyona sebepolur.

Sağlıklı bir yetişkin için kafeinin normal dozu 24 saatliksüreçte 1,600 mg’dan fazla değildir. Eğer yanlışlıkla veya isteyerek bumiktardan fazlasını tüketirseniz kafein aşırı dozu yaşayabilirsiniz. Sıkgörülen aşırı doz belirtileri arasında mide bulantısı, kulak çınlaması, kusma,uyumada zorluk, ateş, kas seğirmesi, düzensiz kalp ritmi, halüsinasyon, nefesalmada zorluk, zihinsel karmaşa, ishal, baş dönmesi ve kasılma yer alır.Şiddetli vakalarda düzensiz kalp ritminden veya kasılmalardan dolayı ölümgörülebilir.

Baş dönmesi ve kulak çınlaması şiddetli sistematik bir alerjikreaksiyon olan anafilaksinin işareti olabilir. Bağışıklık sisteminin aşırıtepkisi vücudu bir şok haline sokabilir ve kişi bilincini kaybederek nefesalamaz hale gelebilir. Sindirim sisteminde, kalp damar sisteminde, solunumsisteminde ve cildinizde şişme olabilir. Anafilaksinin diğer sık görülenbelirtileri arasında yüzde şişme, düşük tansiyon ve ciltte kızarma yer alır.

Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi yan etkiler görürsenizkafeinden kaçının. Kahve, çikolata, çay, gazlı içecek ve enerji içeceğitüketmeyin. Kafein bulunduran ilaçları kullanmayın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız