FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Barzani'den İbadi'ye destek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Şii Ulusal İttifak'ın adayı Haydar el-İbadi'yi desteklediğini belirtildi.

14 Ağustos 2014 Saat: 12:45
Barzani'den İbadi'ye destek
Barzani'den İbadi'ye destek

IKBY Başkanlığı internet sitesinde yapılan açıklamaya göre Barzani, İbadi'yi telefonla arayarak tebrik etti. İbadi'yi desteklediğini ifade eden Barzani, Irak'ta kurulacak hükümetin, bütün dini ve etnik unsuları içinde barındıracak şekilde, kapsayıcı olmasını diledi.

İbadi'ye destek artıyor

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum'un, hükümeti kurma görevi verdiği Haydar el-İbadi'ye, ABD yönetimi, desteğini yineledi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, mevcut Başbakan Nuri el-Maliki'nin yeni hükümet kurma sürecine saygı göstermesi ve sürecin ilerlemesine izin vermesi istendi.

BMGK'dan da İbadi'ye destek

İbadi'ye bir destek de BM Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) geldi. BMGK'dan yapılan açıklamada, yeni başbakan adayının belirlenmesinin, Irak nüfusunun tüm kesimlerini temsil eden kapsayıcı bir hükümet kurulması konusunda önemli bir adım olduğu ve ülkenin mevcut sorunlarına kalıcı veya sürdürülebilir bir çözüm bulmaya yönelik katkı sunacağı ifade edildi.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani de Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi'yi desteklediklerini bildirmişti. Irak'ta, Sünniler, Kürtler ve Maliki karşıtı olmakla bilinen Şiiler de İbadi'nin başbakanlığına sıcak bakıyor.

Irak'ta 30 Nisan'da yapılan genel seçimlerde Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonu 92, Ammar Hekim liderliğindeki Irak Yüksek İslam Konseyi 29, Mukteda Sadr'ın Özgürler Hareketi 28 milletvekili çıkarmıştı. Sünni kanatta ise Usame Nuceyfi'nin Birleşikler (Muttahidun) Hareketi 23, İyad Allavi'nin lideri olduğu Ulusal Koalisyon (Vataniye) 22, Salih Mutlak'ın Arap Koalisyonu (Arabiye) 9, Kürtler ise 62 sandalye kazanmıştı.

Irak'ta Şii Ulusal İttifakı, Kanun Devleti Koalisyonu üyesi parlamento başkan yardımcısı Haydar el-İbadi'yi başbakan adayı ilan etmiş, Cumhurbaşkanı Fuat Masum da 11 Ağustos'ta İbadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız