FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.54° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Baro’dan mobbing semineri

Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından ‘Kadına yönelik şiddet ve mobbing’ semineri düzenlendi.

9 Mart 2015 Saat: 17:11
Baro’dan mobbing semineri
Baro’dan mobbing semineri

Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından fuar içinde bulunan sivil toplum merkezinde ‘Kadına yönelik şiddet ve mobbing’ konulu bir seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ayşe Nuhoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr Fatma Burcu Savaş ile Yr.Doç.Dr Seda Öktem Çevik olarak katıldı. Yaklaşık üç saat süren seminerin moderatörlüğünü ise Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Nefise Koç Çelik yaptı. Ayrıca Baro Başkanı Sertif Gökçe ve Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı ve CHP Kocaeli Milletvekili aday adayı olan Av.Nuran Atalay’da seminere izleyici olarak katıldı.


MOBBİNGİ AÇIKLADI
Seminerde ilk olarak konuşan Fatma Burcu Savaş, “Mobbing kelimesi ise çevresini sarma, rahatsız etme kelimesi anlamına gelir. Yargıtay kararlarına baktığımızda tanımlar yapılıyor. Fakat farklı farklı daha çok karşılaşılan durumlar tanımlanıyor. Mobbing'in tam bir tanımı yapılmıyor. İş yerinde gerçekleşen her sıkıntı mobbing teşkil etmiyor. İş yerlerinde çatışmaların, problemlerini olması çok normal yargıtayın genel olarak kararlarındada her fiil mobbing teşkil etmez diyor. Yani her konuyu mobbing olarak ele alamayız, Hareketin mobbing sayılması için sürekli, sistematik ve kasıtlı olarak yapılması durumu olması gerekir” ifadelerini kullandı.


KADIN ÇALIŞAN SORUNU
Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Ayşe Nuhoğlu, “Türkiye’de çalışan kişi sayısının toplamda 10 milyon civarı olmasına karşın. Bu çalışanların sadece 3 milyonu kadındır. Bu da Dünya geneline baktığımızda kadın çalışan sayısı olarak bizi son sıralara atmaktadır. Toplumumuzda geleneksel olarak kadınların çalışamayacağı, ev işleriyle ilgileneceği gibi bir anlayışı var. Ayrıca kadınların sigortalı olarak çalıştırılmadığı bir duruma sahibiz” dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız