FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Baro’dan Kayıp Kaçak Bedeline Sert Tepki

Kocaeli Barosu’ndan yapılan açıklamada, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelinin, “Dağıtım bedeli” adıyla tahsil edilmeye devam edildiğini duyurdu ve bu konunun takipçisi olacaklarını bildirdi

12 Şubat 2016 Saat: 15:59
Baro’dan Kayıp Kaçak Bedeline Sert Tepki
Baro’dan Kayıp Kaçak Bedeline Sert Tepki

Kocaeli Barosu’ndan yapılan açıklamada, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelinin, “Dağıtım bedeli” adıyla tahsil edilmeye devam edildiğini duyurdu ve bu konunun takipçisi olacaklarını bildirdi

Faturalarının yüksek gelmesiyle vatandaşların şikayet ettiği elektrik konusunda bir açıklama da Kocaeli Barosu’ndan geldi. Baro’dan yapılan açıklamada, kayıp-kaçak bedellerinin “dağıtım bedeli” adı altında toplandığı ifade edildi. Açıklamanın detayları şöyle: “Kamuoyu tarafından bilindiği gibi elektrik dağıtım şirketleri kendi abonelerinden kullandığı elektrik bedeline ek olarak EPDK kararları uyarınca kayıp kaçak bedeli adı altında haksız ve hukuka aykırı olarak ek ücret tahsil ediliyordu. Bu haksız ve hukuka aykırı işlem nedeni ile mağdur olan tüketiciler, Tüketici Hakem Heyetleri nezdinde haklarını aramaya başlamış ve hakem heyetlerince bu bedellerin tüketiciye iadesi yönünde kararlar verilmiştir. 


DAĞITIM BEDELİ ADINDA GİZLENDİ
İşbu kararların yargıya taşınması üzerine Yargıtay Hukuk Genel Kurulu vermiş olduğu “abonelerden kayıp-kaçak bedeli alınamaz” hükmündeki kararı ile tüketicilere geriye doğru 10 yıllık süre içinde ödenen bedellerin iadesini talep etme hakkı doğmuştur. Yargı kararı ile tüketici lehine doğan işbu hakkı bertaraf edilmesi amacıyla; EPDK tarafından 31.12.2015 tarih ve 6051 nolu elektrik tarife tablolarında değişiklik yapılmış ve bu tarife Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2016tarihindenitibaren yürürlüğe girmiştir. Tarifeye göre daha önce trafo kaybı adı altında faturalara yansıtılan bedeller kaldırılmış ve dağıtım bedeli kapsamına alınmak suretiyle gizlenmiştir. 


HALEN TAHSİL EDİLİYOR
Böylelikle kayıp-kaçak, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmet bedellerinin payının ne olduğunu görmek mümkün olmadığı gibi,  aboneler  “Dağıtım Bedeli’ adı altında neleri ödediklerini bilmeksizin mağdur edilmeye devam edilmektedir. Yargı kararı ile tüketicinin elektrik faturasına yansıtılan kayıp-kaçak bedelinin hukuka aykırı olduğu açıkça tespit edilmiş iken,  EPDK haksız tahsil edilen işbu bedeli tamamen kaldırmak yerine dağıtım bedeli adı altında gizleyerek halen tahsil edilmesine olanak sağlamıştır. 


TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Bunun yanı sıra tüketiciler faturalara yansıtılan tüm bedellerin hangi miktarda olduğu bilmemektedirler. Hangi hizmetin karşılığında ne bedel ödediğinin bilinmemesi hukuk devletinin vazgeçilmez unsurlarından olan şeffaflık ilkesine apaçık aykırıdır. Tüketicilerin dağıtım bedeli adı altında gizlenen işbu haksız ve hukuka aykırı ek ücretleri bilirkişi marifetiyle tespit ettirerek iadesini talep edebileceklerini ayrıca hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmayan hukuk devletine duyulan güveni sarsıcı nitelikte olan bu haksız uygulamaların takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız