KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

sisli7° C / 7° C

sisli

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

BARO BAŞKANI “ÇED”İ SORDU

Kocaeli Barosu, Yüksek Hızlı Treni gündemine aldı. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, maden işletme ruhsatı ve işletme izni alınıp alınmadığı soruldu. Kocaeli Barosu, ke

19 Ocak 2013 Saat: 12:43
BARO BAŞKANI “ÇED”İ SORDU
BARO BAŞKANI “ÇED”İ SORDU

Kocaeli Barosu, Yüksek Hızlı Treni gündemine aldı. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, maden işletme ruhsatı ve işletme izni alınıp alınmadığı soruldu.

Kocaeli Barosu, kentin sorunları ve gündemde olan konuları araştırmaya devam ediyor. Aylardan beri süren Maşukiye’ye taş ocağı kurulacak olması ile ilgili konuyu gündemine alan Baro, yetkililerden yanıt bekliyor. Baro Başkanı Avukat Tamer Solakoğlu’nun imzasıyla yayınlanan açıklamada ruhsat ve izinler sorgulandı.

Baro Başkanı Solakoğlu, kent yöneticilerine; “Yüksek Hızlı Tren hattının yapımı için ihtiyaç duyulan taş ve mıcır, Kartepe İlçesi, Maşukiye Bölgesi’ nde açılacak taş ocağından mı temin edilecektir? Eğer, buradan temin edilecekse, bunun yasal, coğrafi ve teknik gerekçesi nedir?” diye sordu.

İzin ve ruhsat konularını da gündeme taşıyan Solakoğlu, “Söz konusu taş ocağı ile ilgili maden ruhsatı alınmış mıdır?, Söz konusu taş ocağı ile ilgili maden işletme ruhsatı alınmış mıdır?, Söz konusu taş ocağı ile ilgili maden işletme izni alınmış mıdır?, Söz konusu taş ocağı ile ilgili “gayri sıhhi müessese açma ruhsatı” alınmış mıdır?, Söz konusu ruhsatlar alınmış ise kimin adına alınmıştır?” diyerek ruhsat örneklerinin kendilerine verilmesini talep etti.

Solakoğlu, “Söz konusu taş ocağı ile ilgili; atık depolama izni, ön emisyon ve emisyon izinleri, yer seçimi izni, tesis izni, açılma izni, Kültür Bakanlığı olumlu görüşü, işyeri bildirimi, imar izni, inşaat izni, patlayıcı madde depo inşaat izni, patlayıcı madde satın alma ve kullanma ruhsatı, alınmış mıdır? Söz konusu izinler alınmış ise kimin adına alınmıştır?” diyerek izin belgesi örneklerinin de kendilerine verilmesini istedi.

Sorularına devam eden Baro Başkanı şöyle devam etti: “Söz konusu taş ocağı ile ilgili, Maden Kanunu’nun 7. maddesi kapsamında değerlendirme yapılmış mıdır? “ÇED gereklidir” ya da “ÇED gerekli değildir” kararı verilmiş midir? ÇED gerekli değildir” kararı verilmiş ise, hangi yasal, coğrafi ve teknik şartlar ile verilmiştir?“ÇED gereklidir” kararı verilmiş ise; Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği çerçevesindeki işlemler yapılmış mıdır, yapılmaya başlanmış mıdır, hangi aşamadadır? Halkın katılım toplantısı yapılmış mıdır, ne zaman yapılmıştır, halkın katılımı sağlanmış mıdır, yapılmamış ise ne zaman yapılacaktır? ÇED raporu hazırlanmış mıdır?”…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız