FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış19.06° C / 20° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Barış Savaştan Her Zaman Güçlüdür

Halkların Demokratik Kongresi son günlerde ülkede yaşanan çatışma ortamı ve yaşanan ölümlere ilişkin basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada barış savaştan daha güçlü olduğu vurgulandı

11 Ağustos 2015 Saat: 13:09
Barış Savaştan Her Zaman Güçlüdür
Barış Savaştan Her Zaman Güçlüdür

Halkların Demokratik Kongresi son günlerde ülkede yaşanan çatışma ortamı ve yaşanan ölümlere ilişkin basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada barış savaştan daha güçlü olduğu vurgulandı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kocaeli İl Meclisi, HDP İl Başkanlığı'nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, Emek Partisi eski il başkanı Güner Kizir ve HDP'li parti üyeleri katıldı. Basın açıklamasını HDK Kocaeli İl Meclisi üyesi Osman Nuri Şenol okudu. Yapılan açıklamada barış vurgusu öne çıktı. Basın açıklaması sonrası HDP Milletvekili Ali Haydar Konca da değerlendirmelerde bulundu.


TÜRKİYE SAVAŞ SÜRECİNE SOKULDU
Basın açıklamasını okuyan Osman Nuri Şenol, Türkiye’de Kürt sorunu ekseninde 30 yıldır süren savaşın çözüm süreci ile birlikte yerini barışa bıraktığını ve Türkiye kamuoyunun da barış fikrinin ve beklentisinin işlev gördüğünü belirtti. Çözüm süreci boyunca çatışmasızlık ortamından bahseden Şenol, “Sürecin kendi siyasal hesaplarına uymadığını, tek adamlı, anti demokratik başkanlık sistemine geçiş için gerekli oya ulaşamadığını gören Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP, bu amacına ulaşmak için Türkiye’yi yeni bir savaş sürecine sokmuştur. Türkiye’ni barışı kaybetme endişesi, Saray’ın ve AKP’nin hırsından çok daha önemlidir” dedi.


30 YILDIR ACILAR YAŞANIYOR
30 yıldır devam eden sorunun büyük acılar yaşattığını ifade eden Şenol, “30 yıllık bu acı savaş deneyiminden sonra biliyoruz ki, artık bu coğrafyada yaşan halklar kan ve gözyaşı istemiyor. 40 binin üzerinde asker, polis, gerilla,  sivil, kadın ve çocuk bu kirli savaşta hayatını kaybetti. Milyonlarca hektar orman kül oldu. Savaş kardeşi kardeşe düşman etti" dedi. Kürt sorununun çözümüne ilişkin 10 maddelik anlaşmaya da değinen Şenol, “Ülkemizi iç savaşa sürükleyen, çatışma halinin birinci dereceden sorumlusu hiç kuşkusuz, başkanlık sevdasıyla Dolmabahçe Mutabakatını yok sayan AKP ve Erdoğan’dır.  AKP’nin oyları çözüm süreci başladığı için düşmedi" şeklinde konuştu.


ÜLKEYE KARŞI KOMPLO KURDULAR
Şenol'un ardından konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, Türkiye’deki barış ortamının er ya da geç sağlanacağından ve bunun da halkların demokratik mücadeleleri doğrultusunda olacağını söyledi. Konca, "Bizim barış irademizi yok etmek için ne tezgah gerekiyorsa, ne komplo gerekiyorsa kurdular. HDP kavga etmedi, silah almadı, seçim çalışması yaptı. Halklara kendini anlattı ve 80 milletvekili ile parlamentoya gitti. Önümüze koyulan ve indirilmeyen yüzde 10’luk barajı geçtik ancak kimileri bundan oldukça rahatsız oldu ki partimize saldırmaya başladılar ve ülkeyi savaş ortamına sürüklediler” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız