FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur16.89° C / 16.89° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Bardağın yarısını boş görüyorsanız suçlusu habenula

Eğer her zaman "en kötüsünü" bekleyenlerdenseniz belki de suçlusu beyninizdeki ufak bir bölge olabilir. İngiliz bilim adamları, beyinde habenula ismi verilen ve bezelyeden daha ufak bir bölgenin "karamsar" kişilik yapısın

5 Ağustos 2014 Saat: 13:24
Bardağın yarısını boş görüyorsanız suçlusu habenula
Bardağın yarısını boş görüyorsanız suçlusu habenula

Bazı uzmanlar habenulanın depresyon, kötümserlik ve hayatta negatif bakış açısının nedeni olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre habenula hatalardan ders almamızı sağlıyor ancak bu bölgenin aşırı çalışması kişiyi karamsar yapıyor. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki London College'dan Dr. Jonathan Roiser, "Habenula sadece bir şeyin kötü olup olmayacağını değil aynı zamanda ne sıklıkla kötü olayların beklendiğini de ortaya koyuyor" dedi.

DİRENÇLİ DEPRESYONA KARŞI ETKİLİ OLABİLİR

UCL'den (University College London) bir ekip 23 sağlıklı kadının beyinlerini görüntüledi ve bu esnada kadınlara rastgele fotoğraflar gösterildi. Bazı fotoğraflarda sol ele elektrik şok verildiği gösteriliyordu. Beyin MR'larında şok etkisi olan fotoğrafların habenula bölgesini harekete geçirdiği görülüyordu. Ayrıca kadınlar elektrik şok alacaklarını düşündüğünde bu cevap daha da kuvvetli oldu.

Dr. Raiser bu sonuçların depresyon tedavisinde daha farklı bir yöntemin oluşmasına yardımcı olabileceğini özellikle de dirençli depresyona karşı savaşta etkili olabileceğini söylüyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız