KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış8.46° C / 9° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Barajlarda rekor su oranı

Geçtiğimiz yıl “Acaba susuzluk yaşar mıyız?” diyen Kocaeli’de, bir yandan İSU’nun aldığı tedbirler, bir yandan da uzun süren yağışlı havalar, Yuvacık ve Namazgah Barajı’nın rekor oranda su toplamasını sağladı. Yuvacık’ta

11 Nisan 2015 Saat: 10:54
Barajlarda rekor su oranı
Barajlarda rekor su oranı

Geçtiğimiz yıl “Acaba susuzluk yaşar mıyız?” diyen Kocaeli’de, bir yandan İSU’nun aldığı tedbirler, bir yandan da uzun süren yağışlı havalar, Yuvacık ve Namazgah Barajı’nın rekor oranda su toplamasını sağladı. Yuvacık’ta yüzde 90, Namazgah’ta ise yüzde 80 oranında doluluk var

Geçtiğimiz yazı kurak geçiren Kocaeli’de susuzluk tehlikesi patlak verdi. Devlet Su İşleri ve Su Bakanlığı, Türkiye’nin en kurak bölgesinin Marmara, en kurak şehrinin ise Yalova ve Kocaeli olduğunu açıklamasının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden İSU’ya, “olağanüstü hal” yetkisi verildi. Kocaeli’nin susuzluklar karşı karşıya kalmaması için çok hızlı ve önemli adımlar atan İSU, önemli bir başarıya imza attı. Çünkü “Acaba susuzluk yaşar mıyız?” diyen Kocaeli’de, bir yandan İSU’nun aldığı tedbirler, bir yandan da uzun süren yağışlı havalar, Yuvacık ve Namazgah Barajı’nın yüksek oranda su toplamasını sağladı. Yuvacık yüzde 90, Namazgah ise yüzde 80 oranında doluluk oranına ulaştı.  


HAT KULLANILDI 
Geçtiğimiz yıl öncelikle, Yuvacık Barajı’ndaki su oranı sürekli düştüğü için, barajdan su alımının mimimize edilmesi kararlaştırıldı. Yani, dere suları ile baraj dolacak, fakat barajdan dolduğundan çok daha az oranda su alınacaktı. Suyun büyük bir bölümü ise Sapanca’daki karşılanacaktı. Bu çerçevede Sapanca ile Yuvacık Barajı arasına 7 yıl önce yapılan hat kullanılmaya başlandı. 


NAMAZGAH BARAJI
Bu seferberlik çerçevesinde Namazgah Barajı’ndan su alma süreci hızlandı. Sadece bununla kalınmadı. İlk önce bu barajdan sadece Kandıra’ya su verilmesi düşünülüyordu. Su sorunun ardından Körfez’e kadar hatlar döşendi ve birçok ilçeye Namazgah Barajı’ndan su verildi. Kocaeli’de, ekonomik olmaması ya da ihtiyaç duyulmadığı için kullanılan dereler vardı. Bu dereleri devreye sokuldu. Aynı günlerde kullanmayan kuyular yıkatıldı, temizlendi, inkişaf yapıldı ve bunlar da kullanıma alındı. Bazı sanayi kuruluşlarının ruhsatsız bir şekilde yeraltı suyu kullanımlarının önüne geçildi. Bazılarından ise atıksu parası alındı ve alınan bu paralar da su yatırımlarına dönüştürüldü.


100 BİN METREKÜP 
Yapılan araştırmalar sonucu su yeraltı su durumu ortaya çıkarıldı ve tek tek kuyular açıklama yaşlandı. Günlük yaklaşık 450 bin metreküp su kullanan Kocaeli’de yaklaşık 100 bin metreküplük su yeraltı sularından elde edildi. Bu da Kocaeli’nin Sapanca Gölü’nden daha az su almasını sağladı. Bu şekilde 100 milyona ulaşan yatırım ve alınan onlarca önlemle birlikte İSU, Kocaeli halkına her gün yaklaşık 450 bin metreküp su verdi. Yuvacık Barajı’nın dolmasıyla birlikte ise Sapaca Gölü’nden su alımı durduruldu. Bu çalışmaların sonucunda ise Yuvacık’ta yüzde 90, Namazgah’ta ise yüzde 80 oranında doluluk oluştu. Bu, her iki baraj için de rekor kabul ediliyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız