FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

BANKALARDA YENİ TUZAK E-POSTA...

Bankalar e-posta yoluyla gönderdikleri kredi kartı ve hesap ekstrelerinden komisyon almaya başlayan bankalara müşteriler tepkili.Müşteriler bundan sonra, kredi kartı hesap özetlerini öğrenmek için gön

6 Mayıs 2013 Saat: 22:14
BANKALARDA YENİ TUZAK E-POSTA...
BANKALARDA YENİ TUZAK E-POSTA...

Bankalar e-posta yoluyla gönderdikleri kredi kartı ve hesap ekstrelerinden komisyon almaya başlayan bankalara müşteriler tepkili.Müşteriler bundan sonra, kredi kartı hesap özetlerini öğrenmek için gönderilen e-postalar için 1 TL ödemek zorunda.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bankacılıkık işlemleri ve kredi kartlarında uygulanan komisyonlarla ilgili olarak bir sınırlama getirmek için çalışmalar sürdürürken, bankalar da sürekli yenilerini ekleme yoluna gidiyor.Bankalar 31 kalem olan masraf sayısını 60'a kadar çıkardı. Bankalar artık e-posta olarak gönderilen ekstreler için de komisyon ücreti kesiyor.Bankalar her e-posta için müşterilerin hesaplarına 1 TL yansıtıyor. Geçtiğimiz yılın ağustos ayından bu yana bankaların masraf adı altında uyguladığı komisyonların sayısı 31'den 60'a ulaşması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın da 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı' üzerindeki çalışmalarını son aşamaya getirmesini sağladı. Bakanlık, ücret ve komisyon alımına ilişkin düzenlemeleri BDDK üzerinden gerçekleştirmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.Bu ay içinde TBMM'ye gönderilmesi beklenen yeni yasa tasarısı, bankaların uyguladığı ücret ve komsiyonları tamamen kaldırmayacak.Ancak bunlarla ilgili önemli sınırlamalar getirecek. Merkez Bankası'nın bankaların uygulayacağı faiz oranlarıyla ilgili üstlendiği rolün bir benzeri de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka komisyonlarının belirlenmesinde yüklenecek.Bu uygulamaya göre, BDDK uygulanacak komisyon oranlarıyla ilgili bir tavan fiyat tarifesi açıklayacak. Bankalar da bu fiyatların üzerinde ücretlendirme yapamayacaklar.Ayrıca, kredi kartları da iki gruba ayrılacak.Herhangi bir ek hizmet içermeyen klasik kredi kartlarına aidat yansıtılmayacak.Alışverişleri taksitlendirme ya da uçuş mili, puan kazandırma özelliği bulunan kartlarda ise müşteriler kart aidatı ödeyebilecek.Bunun da ne kadar olacağını BDDK belirleyecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız