FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sisli20.12° C / 21° C

sisli

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi

Denizlerdeki av yasağı son erdi. Denize açılan balıkçılar bereketli bir yıl dileğiyle ‘Vira Bismillah’ dedi. Ülkemizde önemli balık merkezlerinden biri olan Karamürsel Ereğli’de limanda bekleyen balık tekneleri denize açılarak

1 Eylül 2015 Saat: 09:53
Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi
Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ Dedi

Yaklaşık 4.5 aydır bugünü heyecanla bekleyen balıkçılar, Marmara’nın serin sularına ilk ağlarını attılar. Ereğli halkının büyük ilgi gösterdiği yeni av sezonu açılışının ardından balıkçı tekneleri hep birlikte Ereğli’deki limandan sirenler, havai fişekler ve ailelerin dualarla uğurlaması ile limandan ayrıldılar. Balıkçı kayıkları da ilk geceden beklenen düzeyde balık tutamadı. Av yasağının kalkmasıyla birlikte saat 00.30’da ağlarını İzmit Körfez’inde avlanmanın yasak olmasıyla İstanbul açıklarındaki Yelkenkaya mevkiinde ağlarını denize salan Ereğlili Balıkçı kayığı Abanozlar, ilk ağdan umduğunu bulamadı. Balık bol fakat çok inceydi. İstenilen düzeyde olmayan ince balıklar tekrar denize geri döküldü.

TAZE BALIK EREĞLİ’YE DOĞRU YOLA ÇIKTI Saatler 05.30’u gösterdiğinde 2’nci ağını bu sefer İstanbul Tuzla açıklarında denize atan Abanozlar, radarlarında gördüğü balığa yaklaşık 1,5 saatlik çalışma sonucunda hamsiye ulaşıldı. Denize atılan bin metre uzunluğundaki ağın sonuna yaklaşıldığı anda, ağ içerisinde deniz kirliliğinden dolayı deniz anasının bol olması sebebiyle ağ çekerken zorlandılar. Ağın içine atılan fishbom(balık pompası) ile tutulan hamsi balıkları yedek motora aktarıldı. Yedek motora aktarılan yaklaşık 30 kasa taze balık, hızlıca Yalova’ya ardından Ereğli’ye doğru yola çıktı.

PALAMUT MEZATTA YERİNİ ALMADI Sabah saatlerinde Ereğli Balık Hali’nde ise saatler 06:00’yı gösterdiğinde mezatta alıcıları ile tanışan balıklar el yaktı. 7 balıkçı kayığı ile denizde balık avlamaya çıkan Ereğlili Balıkçılar, yaklaşık 250 sandık hamsi, 130 sandık istavrit balığı avladı. Hamsinin sandığı 120­150 TL arasında değişirken, istavrit balığı 80­100 TL arasında değişti. Av yasaklarının kalkmasıyla en çok konuşulan balık olan palamut, mezatta yerini almadı. İstanbul Tuzla Limanı’na demir atan Ereğlili Balıkçı kayıkları akşam saat 21.00’de yola çıkacaklar.

İZMİT HAMSİYE DOYACAK Ereğli’de balıkçılar; bulundukları yerde bütün geçim kaynağının balıkçılık olduğunu belirterek, ‘’çok iyi değil, çokta kötü değil. Bu işte şansın açık olur dolu gelirsin, bazen beklediğinin tam tersi olur. Masrafı oldukça fazla ve zahmetli iş. Uzun süredir devam eden Körfez’de balık tutma yasağının kalkmasını istiyoruz. Yasaklar böyle devam ederse ne tarafa gideceğiz. Her şeye rağmen bu yıl bütün İzmit halkı ve vatandaşlar hamsi yemeye doyacağını’’ söylediler.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız