CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli15.14° C / 16° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

BAKLAYI YEDİKTEN 24 SAAT DİKKAT !

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Eroğlu, bahar mevsiminin gelişiyle sofralardaki yerini alan bakla ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Dr. Eroğlu, halk arasında bakla zehirlenmesi olarak biline

22 Mart 2013 Saat: 16:46
BAKLAYI YEDİKTEN 24 SAAT DİKKAT !
BAKLAYI YEDİKTEN 24 SAAT DİKKAT !

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Eroğlu, bahar mevsiminin gelişiyle sofralardaki yerini alan bakla ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Dr. Eroğlu, halk arasında bakla zehirlenmesi olarak bilinen rahatsızlığın adının 'Favizm' olduğunu söyledi. Bu rahatsızlığın kırmızı kan hücrelerinde bir enzim eksikliğine bağlı olarak görüldüğünü kaydeden Dr. Eroğlu, hastalığın ilk belirtilerinin genellikle bakla yenmesinden 5-24 saat sonra ortaya çıktığını ve sıklıkla 1-5 yaş arasındaki erkek çocuklarında görüldüğünü belirtti. Dr. Eroğlu, "Baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik, kırgınlık, yüksek ateş, kan değerlerinde ani düşüş, gözlerde ve ciltte sarılık, idrarın koyulaşması görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat edilmelidir" diye konuştu.

Dr. Yasemin Eroğlu, bakla zehirlenmesinin böbrek yetmezliğine bile neden olduğunu da kaydetti. Dr. Eroğlu "Hastalığa karşı kalıtsal yatkınlık hayat boyunca var olduğu halde hastalık en çok çocukluk devresinde kendini göstermektedir. Yeni doğan döneminde uzamış sarılığa neden olabilmektedir. Bu nedenle uzamış sarılığı olan yeni doğanlarda bu enzimin düzeyine bakmak gerekmektedir. Bakla zehirlenmesine yatkınlık olduğu basit bir kan testiyle belirlenebilmektedir" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız