FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.53° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Bakır Mutfaktan Silinmesin

Bakırcılar Çarşısı’nda yıllardır hizmet veren ve az sayıda kalan esnaflardan birisi olan Bakır Ustası Adnan Eroğlu, “Bizim kuşak gittikten sonra bu işi yapan kalmaz. Artık tamamen fabrikasyon üretime geçilir. Çarşı eskiden baştan

25 Mart 2016 Saat: 18:56
Bakır Mutfaktan Silinmesin
Bakır Mutfaktan Silinmesin

Bakırcılar Çarşısı’nda yıllardır hizmet veren ve az sayıda kalan esnaflardan birisi olan Bakır Ustası Adnan Eroğlu, “Bizim kuşak gittikten sonra bu işi yapan kalmaz. Artık tamamen fabrikasyon üretime geçilir. Çarşı eskiden baştan sona bakırcıydı ama şimdi sayılı dükkan kaldı” dedi

Kanserojen maddelerin mutfak ürünlerinde kullanılmaya başlaması, insanları bakırdan yapılmış ürünlere yönlendirse de vatandaşlar, alışkanlıklarını kolay terk edemiyor. 35 senedir bakır ürünlerin imalat ve tamiratını yapan Adnan Eroğlu, Bakırcılar Çarşısı’nda kalan nadir esnaflardan biri. Eroğlu, bakırcılık mesleğinin son bulmasa da oldukça azalacağını ve ilerde tamamen fabrikasyon üretime geçileceğini dile getirdi. Eroğlu, 30 senedir çırak olmak için çalışmaya gelecek birini görmediğini belirtirken, işi mutfağında öğrenmeden yapanların da mesleğin değerinin azalmasına sebep olduğunu vurguladı.

 

SAYILI DÜKKAN

İşe ilk başladığı zamanlar işlerin daha yoğun olduğunu ancak o zamanlar böyle bol çeşit olmadığını söyleyen bakır ustası Adnan Eroğlu, “Eskiden mutfakta kullanılan 10 kalem mal çıkarıyorsak şu anda her malın çeşidi var ama ne yazık ki çırak yetişmiyor. Bakırcılığı ayakta tutabilmek için bol çeşitte mal çıkarıyoruz. Ben 53 yaşına geldim ne zamana kadar yaparım bilmem. Çelik malzemelerin çıkmasıyla bakırcılık biraz azaldı. Çalışan arkadaşlarımız başka alanlara yöneldi. Onlar bırakınca usta sayısı azaldı. Ben işi severek yaptığım için bırakmadım süsledim tekrar ürettim. İnsanlar çelik ve teflondan sıkılınca tekrar bakıra bakmaya başladı. Çarşı eskiden baştan sona bakırcıydı ama şimdi sayılı dükkan kaldı” şeklinde konuştu.

 

RAFTA KALDI

Konuşmasının devamında Eroğlu, “Çırak yetişmemesinin sebebi son 30 senedir ben bir insan görmedim. ‘Al bu çocuğa işi öğret’ diyen aileler çocuklara günü birlik yaşamayı aşılıyor daha sonra ne olacağını düşünmüyor. Bizim işimizde kullandığımız alet altın değerindedir. Ben 35 senedir kullanıyorum. Bakır saç alıp her türlü şekli biz bu araçla veriyoruz. Bu işi biraz öldüren biraz da işi bilmeden yapanlar aslında. Bu işi yapan insan işin mutfağında öğrenir. Eskiden bakır kullanımı daha fazlaydı. Mesela düğünlerde bile en az 50 60 kilogram bakır ürün alınırdı. O dönemdeki bakır şimdi rafta süs eşyası olarak kaldı.

 

SAĞLIĞA UYGUN

Bakır insan sağlığına uygun bir madde tez ısınır geç soğur. İletken bir malzemedir. Bakırda pişirilen malzemenin tadını başka bir maddeden almak gibi bir şey söz konusu değil. Bugün en çok kullanılan teflon malzemeler tamamen kanserojen içeriyor. Bunu ben değil uzmanlar söylüyor. Ana maddesi alüminyum üzerine bir zifir seriyorlar ve sunuyorlar. Bunun yanında çeliğin kaliteli ürünleri tabi ki iyi ama çok pahalı. Bakır çok zengin bir madde her alanda kullanılıyor. Sadece mutfak araç gereçlerinde değil” dedi.

 

DEVRAN DÖNSÜN

Bakır ustası Eroğlu sözlerinin sonunda, “İşlerimiz son zamanlarda oldukça azaldı. Aslında baktığımızda hiç bir sektörde iş yok. Bankalar haricinde. Şu an çalışan tek sektör bankalar. Bankalar tüm sektörün işini emiyor. Piyasada kim iş var derse kendini kandırıyor. Bir sektörde iş sahibi yanında 3-4 kişi çalıştırmıyorsa iş yok demektir. Çark dönmedi mi ister istemez bir yerde tıkanır. Şuanda çark dönmüyor herkes borçla iş yapıyor. Bizim kuşaktan sonra bu iş devam etmez artık bakırında fabrikasyonuna geçiliyor. Enjeksiyon gibi basılıyor. Evet, bakır kalın olduktan sonra sıkıntı yok öyle de güzel olur. Çelik üreten teflon üreten fabrikalarda şimdi bakır üretmeye geçiyor. Yeter ki bakır mutfaktan silinmesin bu devran dönsün” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız