FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu24° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Bakan Işık Bile Şaşırdı !

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, AKP Kocaeli Milletvekili ve 1. sıra adayı Fikri Işık, NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam'ın sorularını yanıtladı.

8 Mayıs 2015 Saat: 14:35
Bakan Işık Bile Şaşırdı !
Bakan Işık Bile Şaşırdı !

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, AKP Kocaeli Milletvekili ve 1. sıra adayı Fikri Işık,Özel Bir Televizyon Kanalında Ekonomi Müdürü Gökay Otyam'ın sorularını yanıtladı.

Bakan Işık, büyümeye ilişkin önemli öncü göstergelerden sanayi üretiminin aylık bazda 2.2 ve birinci çeyrekte yüzde 1.2 artmasıyla ilgili konuşarak, “Bütün öncü veriler, sanayi üretiminde artışı gösteriyordu ama ben de bu kadar büyük artış beklemiyordum” diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Işık, şunları kaydetti: “Aslında bütün öncü veriler sanayi üretiminde artışı gösteriyordu ama ben de bu kadar büyük artışı beklemiyordum. Belli ki mart ayında da üretim sanayi üretimini iyi bir noktaya taşımış. Bu Türkiye açısından sevindirici, güzel. Felaket senaryoları yazanların hiçbirisinin söylediğinin itibar edilmemesi gerektiğini bu rakamlar ortaya koydu. İhracat rakamlarını dolar olarak hesaplıyorduk, bir düşüş gerekiyor. Miktar bazındaki artış sanayi üretiminin artışının öncü göstergesiydi. Geçen yıldaki sanayi üretiminin baz etkisi vardı. İlk çeyrekteki büyümeye olumlu bir etki yapacak. Sonuçta trende bakmak gerekiyor. Trend iyi gözüküyor, Türkiye’nin üretimi artıyor. Otomotivde yüzde 50’nin üzerinde bir artış yakaladık, beyaz eşyada artış var. Bu rakamı sürpriz olarak görmemek lazım. Bir aya indirgeyip çok iyiyiz ya da mahvolduk dememek lazım. Trend olarak büyümeyi destekleyen bir trend.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız