FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

B PLANI DEVREDE...

Kar yağışının azalması ve su ihtiyacının artması nedeni ile Sapanca Gölü’nde su alımına başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı

2 Temmuz 2013 Saat: 10:12
B PLANI DEVREDE...
B PLANI DEVREDE...

Kar yağışının azalması ve su ihtiyacının artması nedeni ile Sapanca Gölü’nde su alımına başlandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin azalması ve tüketimin artması üzerine Sapanca - Yuvacık iletim hattından su almaya başladı.Sapanca terfi merkezinde bir pompanın çalıştırıldığı hat ile Sapanca gölünden günde 60 bin metre küp su takviyesi yapılacak.

Bu yıl yoğun kar yağışının olmaması nedeniyle Yuvacık Barajı’nda yeterli su miktarı toplanmadı.Barajda geçen yıl bu zamanda 50 milyon metre küp su var iken bu yıl ancak 35 milyon metre küp su depolanabildi.Baraja bu günlerde 114 bin metre küp ham su girerken, şehre de her gün 400 bin metre küp arıtılmış içmesuyu veriliyor.Bundan dolayı da barajın su seviyesinde her gün 30 cm azalma meydan geliyor.

İSU Genel Müdürlüğü olarak barajda oluşan bu açığı kapatmak için Sapanca Gölünden Yuvacık Barajı arıtma tesisine su almaya başladık.Sapanca hattından geçtiğimiz yıl 4 milyon metre küp su alan İSU, havzada herhangi bir yağış olmadığı taktirde hattan su almaya devam edecek. İSU Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Sapanca- Yuvacık Arıtma Tesisi İsale hattı, 22 kilometre çelik hat döşenerek oluşturuldu.Hazır halde bekletilen hat, Yuvacık Barajı’nda su yetersizliği durumlarında devreye alınıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız