CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

AYHAN ZEYTİNOĞLU KOCAELİ TV'YE KONUŞTU

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaklaşan seçim süreci hakkında Kocaeli Tv'ye önemli açıklamalarda bulundu. Kentin şu sıralar gündeminden düşmeyen MİA projesiyle ilgili de açıklamalar yaptı.

23 Mart 2018 Saat: 19:03
AYHAN ZEYTİNOĞLU KOCAELİ TVYE KONUŞTU
AYHAN ZEYTİNOĞLU KOCAELİ TV'YE KONUŞTU

KSO'DA SEÇİME DOĞRU 

Kocaeli’nin  en güçlü, en önemli sivil toplum örgütünde de seçim hareketliliği başladı. Tüm oda ve borsaların, ekim ayında başlayıp kasımda tamamlanması gereken organ seçimleri, Nisan 2018'e ertelenmişti. 6 ay ertelenen kongreler, nisan ayında başlıyor. Kocaeli Sanayi Odası’nda meslek komiteleri seçimi 2 Nisan’da gerçekleştirilecek. Kocaeli Sanayi Odası mevcut yönetim kurulu başkanı  Ayhan Zeytinoğlu, yeniden aday. Karşısındaysa henüz rakip yok. Zeytinoğlu yaklaşan seçim süreci hakkında Kocaeli Tv'ye önemli açıklamalarda bulundu. Zeytinoğlu “Şartlar oluşursa yeniden adayım” diye ilan ettiği süreci Kocaeli TV’ye değerlendirdi.

MECLİSTE KISMİ YENİLENME OLACAK

Zeytinoğlu süreçle ilgili değerlendirmesinde “Seçim sürecinin belirli bir aşamasını kaydettiğimiz bir süreçteyiz. 2 Nisan tarihinde meslek komite seçimlerinin ve meclis üyesi seçimleri için ilk adımları atmış olacağız.  Yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu seçimleri  için planladığımız tarih de 9 Nisan.9 Nisan tarihinde bütün seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Şu anda öncelikle gruplarda oldukça hareketli çalışmalar başladı, yapılıyor. Meclisimizde kısmi bir yenileme muhtemelen olacaktır. Bunlar seçimin içeriğinde genelinde olan bir hadise. Bir de malumunu bizim bölgemizde çok profesyonel büyük firmalar var. O firmaların temsilcileri de değişiyor Firmanın da göndereceği temsilci de değişiyor. Bir kan değişimi olabilir. Ben de 2 Nisan tarihinde seçilirsem adaylık konusundaki görüşlerimi açıklayacağım” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÖNEMLİ DÜŞÜŞ OLACAK

Seçim süreciyle birlikte ellerine ulaşan güncel rakamlara da değinen Zeytinoğlu işsizlik rakamlarını değerlendirdi. Zeytinoğlu 2017 Aralık verilerine gore 10.3’den 10.4’e yükselen rakamı “10.4 tabiki yüksek bir rakam işsizlik açısından ama çok olağanüstü kötü değil. Normalde Kasım’dan Aralık’a geçişte de mutlaka artış olur.” diyerek değerlendirdi. İşsizlikte aslında Türkiye’nin  çok önemli işler başardığını kaydeden Zeytinoğlu, “Yeni verilen teşvikler ve önümüzdeki dönem verilecek teşviklerle işsizliğin önümüzdeki dönemlerde önemli oranda azalacağına inanıyorum”dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ İKİNCİ 3 MİLYARI ONAYLADI

Suriyeli kaçak işçilerin işsizlik rakamlarını etkilediğini kaydetti. “Resmi olarak izinli olmamalarına rağmen ülkemizde Kocaeli dahil çok sayıda kaçak işçimiz var. Bu insanların tabiki çalışmaları lazım. Ancakşunu da unutmayalım ki  o Suriyeliler iş aldığı zaman bizim çocuklarımızın iş bulma olasılığı azalıyor.  Genç nüfustaki işsizlik oranı 19. 2 ile çok daha yüksek. Bu konuda sıkıntılarımız var. Önümüzdeki yıl işsizlikte biraz daha önemli bir düşüş olacak. Türkiye’nin  aslında dünyaya örnek olduğuna değinen Zeytinoğlu Türk işçisinin Türk insanının ekmeğini Suriyelilerle paylaştığını İktisadi Kalkınma Vakfı görevi nedeniyle karma istişare toplantılarında Avrupalı ve Türk sendikaları buluşturan konferanslarda net bir şekilde vurguıladıklarını anlattı. Bize hak veriyorlar ama hak vermekle olmaz birşeyler yapmaları lazım diyen Zeytinoğlu,  ikinci 3 milyarı Avrupa Birliği’nin onayladığı bilgisini Verdi. Bu miktarın Avrupa Birliği Birleşmiş Milletleri’in organizasyonuyla değil de Kilis gibi mülteci nüfusunun ve ihtiyacının fazla olduğu belediyelere paraların direkt aktarılması gerektiğini kaydetti. Paranın sisteme biran evvel kazandırılmasının Türkiye’nin ekonomisine pozitif bir destek sağlayacağını vurguladı.

HAMMADDE İTHALATI İÇİN ADIMLAR ATILMALI

İthalat ihracat rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu artan ihracat trendiyle birlikte 2016’nın izlerinin silindiğini ancak  ithalat rakamlarının da arttığını kaydetti. “Bununla ilgili uzun vadeli tedbirler alınması gerekiyor. İthal ettiğimiz ürünlerin büyük bir kısmını Türkiye yapabilir. Bizim hammadde ithal etmemiz lazım. Hammadde ithalından korkmamamız lazım. Bu yönde adımlar atılmalı” dedi.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI

Kocaeli’nin gündeminden düşmeyen MİA  projesini Kocaeli TV’ye değerlendiren Zeytinoğlu en başta konunun en çok gündeme gelen detaylarından yüksek kat konusuna değindi. Zeytinoğlu “İlimiz Türkiye’nin dünyayla rekabet edebileceği üretim üssü. Dilovası ise en rekabetçi konumu. Çok ciddi sanayi ve üretim açısından araziye talep var. Burası bir deprem şehri depremi de yaşadı. Ancak tedbir alınmak şartıyla imar değişikliği de yapılmalı. Konutlar açısından da bunu söylüyorum. TOKİ yüksek binalar yapıyor ama siz yapamıyorsunuz. Burada bir haksızlık olduğu açık.” dedi. Genel prensip olarak MİA projesine sıcak baktıklarını kaydeden Zeytinoğlu, MİA ile ilgili endişelerini “Örneğin Sanayi Sitesi bu projeye dahil ediliyorsa önce oradaki kişilerin ihtiyaçlarına göre bir alternatif sunulması gerektiyor, ondan sonar çıkmanız gerekiyor denmeli diye düşünüyorum.” ifadeleriyle belirtti.

MİA İLE ŞEHİR MERKEZİ DE YENİLENSİN

MİA alanında yapılacak olan binaların kat sınırlaması olmaması gerektiğini kaydeden Zeytinoğlu, Merkez Bankası’ndan Yahya Kaptan’a kadar eski demiryolunun altında kalan bölümün de MİA’ya  katılması gerektiğini kaydetti. Şehir merkezindeki yüksek katlı eski binaların şimdi en fazla 4 kat ruhsat verilmesi nedeniyle yenilenemediğini, bu projeyle bu sorunun da çözülebileceğini kaydetti.  Zeytinoğlu “Merkez Bankası’ndan Yahya Kaptan’a kadar eski demiryolunun altında kalan D-100 ile aradaki çok katlı binaların hepsi yamuk. Burada ruhsat seviyesi sınırlı olduğu için 7 katlı bir binanın yıkılıp yerine 4 katlı bina yapılmasını kimse bekleyemez. Şuanki imar durumu bu. O bölümün de MİA’ya  katılarak 10-12 katlı binalar yapılarak, izinler verilerek  o sıkıntının da önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben şahsen genel prensip olarak ilimizde çağdaş yapılaşmaya uygun olan bu  projenin  yapılmasını istiyorum.” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız