FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17° C / 17° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Atık Yağ Denetimi Yapılıyor

İzmit Belediyesi yetkilileri, doğaya büyük zarar veren atık yağ için kolları sıvadı. Yetkililer, ilçe genelinde denetimler yapıyor

10 Temmuz 2015 Saat: 14:50
Atık Yağ Denetimi Yapılıyor
Atık Yağ Denetimi Yapılıyor

İzmit Belediyesi yetkilileri, doğaya büyük zarar veren atık yağ için kolları sıvadı. Yetkililer, ilçe genelinde denetimler yapıyor

İzmit Belediyesi’nce iş yerlerinde atık yağ denetimleri yapılıyor.  Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yaptığı denetimlerde, işyerlerinin atık yağ toplamaya yetkili lisanslı firmayla sözleşmesi olup olmadığı, atık yağları zamanında firmaya teslim edip etmediği konularına bakılıyor. Belediye yetkilileri, atık yağların lavabolardan dökülmesi halinde doğada büyük hasarlar meydana geldiğini belirtti.


10 TON ATIK YAĞ
Yapılan açıklamada, “Bilimsel araştırmalar, 1 litre atık yağın 1 milyon metreküp temiz suyu kirlettiğini göstermektedir. İzmit Belediyesi olarak bu gerçekten yol acıkarak bitkisel atık yağları toplayarak bunların geri dönüşümünü sağlıyoruz. Belediye Başkanı’mız Nevzat Doğan’ın da önemseyip destek verdiği proje sayesinde işyerlerinden ayda ortalama 10 ton atık yağ toplanıp bunlar biodizel ve elektrik enerjisi elde edilmesinde kullanılmaktadır” dendi.


600 İŞYERİYLE PROTOKOL
Yetkililer, otel, restorant, lokanta, pastane gibi bitkisel atık yağ kullanan 600’e yakın işyeriyle atık yağ protokolü yapıldığını da hatırlatarak, “Bakanlık atık yağların lisanslı firmalar tarafından toplanmasını ve bunun da denetiminin belediyelerce yapılmasını öngörmektedir. İzmit’te halen yüzlerce işyeri bitkisel atık yağları özel kaplarda toplayıp bunları lisanlı firma yetkililerine teslim etmektedir. Böylece hem çevrenin kirlenmesi önleniyor hem de ekonomiye önemli katkı sağlanıyor” şeklinde konuştu. Yapılan işyeri denetimlerinde lisanslı firmayla sözleşmesi olmayan ve atık yağları teslim etmeyenler hakkında yasal işlem yapıldığı öğrenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız