FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Atatürk Spor Salonu'nda Apo posteri astılar!

HDP Kocaeli İl Örgütü'nün 1'inci Olağan Kongresi'nin yapıldığı Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın posteri asıldı.

10 Ocak 2015 Saat: 17:25
Atatürk Spor Salonu'nda Apo posteri astılar!
Atatürk Spor Salonu'nda Apo posteri astılar!


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Örgütü'nün 1'inci Olağan Kongresi Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katılımıyla gerçekleşen kongreye çok sayıda sendika kuruluşu ile öğretim görevlileri olmak üzere yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Kongre öncesinde parti yetkilileri ile emniyet güçleri yarım saatten fazla süren bomba araması yaptılar. Arama sonrasında vatandaşlar salona alınmaya başladı. HDP İl Örgütünü'nün eş başkanlıklarına Mehmet Akgün ve Nejla Şahin seçildi. Kongrenin yapıldığı yer olan Atatürk Spor Salonu'nda terör örgütü PKK'nın elebaşı olan Abdullah Öcalan'ın posterinin asılması dikkatlerden kaçmadı.


İSTİKLAL MARŞI OKUNMADI
Kongrede 300 delegenin oy kullanma hakkı bulunurken 17 asil, 6 yedek yönetim kurulu ile 5 eş disiplin kurulu üyesi de seçildi. Divan başkanlığına Ali Haydar Konca, Ceylan Yıldız, Şenay Bütün, Hikmet Koçak ve Günay Kutman isimleri seçildi. Salonda yapılan Türkçe ve Kürtçe anonslar sonrasında, salonu dolduran HDP'liler de Kürtçe sloganlar attı. Kongre bir dakikalık saygı duruşunun ardından saat 13.00'te başladı. Ayrıca kongrede İstiklal Marşı'da okunmadı. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın salona saat 13.10'da gelmesiyle protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak söz alan Mehmet Akgün, "HDP adalet ve eşitlik içerisinde barışa inanmak, ülke kaynaklarının eşit paylaşıldığı bir sistem kurma demektir. Gençlere yer ve yol açan partidir. Doğa ile savaşanların değil doğa ile iç içe yaşayanların partisidir. Örgütlü gücümüze inanmak zorundayız" dedi.

'BİR ARAYA GELEMEDİK'
Ardından kürsüye HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı. Demirtaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Bu ülkenin gerçek sahipleriyle Kürdü, Türkü, Çerkezi, Sünnisi bütün ezilenleriyle Cumhuriyeti kurduğumuz günden bugüne kadar halkın yönetmesine izin verilmedi. Cumhuriyet kurulmadan en son 1915'te Çanakkale'de birlikteydik bir daha bir araya gelemedik. Kurulan devlet hiçbirimizin devleti olmadı. Ne Kürdün ne de Türkün devleti oldu. Her gelen Allah bu devleti özel yaratmış gibi devlet adına görev yaptılar. Halk için görev yapmadılar. 12 yıldır Bunu değiştirmek için geldiğini söyleyen AKP iktidarı da devlet adına çalıştı. 12 yılda devleti ele geçirmeyi başardılar. Devletin devleti oldular, senin benim devletimiz olmaktan çıktı. HDP o yüzden bir şanstır"

'YANLIŞLARI DÜZELTECEĞİZ'
"Devleti kuranlar insanlardır. Biz devletleri kurarken devlet ile sözleşme yaparız. Sık sık kamu düzeni bozuldu diyorlar ya bunu bozan biz değiliz. Biz o sözleşmeyi bozmaya değil düzeltmeye geliyoruz. HDP bu yanlışı düzeltmek için yola çıktı. Bizden vergi alırken Kürtler, Aleviler, işçiler vergi vermesin diyor musunuz? Fazlasıyla alıyorsunuz. Ülkedeki vergilerin yüzde 70'ini biz ödüyoruz. Ama vergilerimizi o yüzde 10'luk kısım yiyiyor. Biz cemevinde ibadet etmek istiyoruz 'sapkın' diyorsunuz, işçiyiz hakkımızı istiyoruz deyince 'sizin fıtratınızda yerin 300 metre altına gömülmek var' deyip ölüme mahkum ediyorsunuz."

'BİRBİRİMİZE KIRDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR'
IŞİD açıkça meydanlarda kafa kesiyor. AKP ise elindeki özel güçlerle bunu yapıyorlar. Berkin Elvan'ın ve her gün yüzlerce kadının katledilmesinin nedeni nedir? Bunun önlemek daha fazla milliyetçilikle olmaz. El ele vererek ayrım gözetmeksizin her insanı kucaklayarak olur. Sizler birbirinizden korkmadan Türk-Kürt, Sünni-Alevi, Müslüman-Yahudi yan yana durmalısınız. Her biriniz bu ülkenin onurlu insanlarısınız. Biz kardeşçe duygularla birbirine sarılmış bir toplum inşa edebilirsek her sorunu çözebiliriz. Bizi birbirimize kırdırmaya çalışanlara karşı halkların kardeşliğini esas alacağız.

Kongre salonuna girişte 'Abdullah Öcalan'a Özgürlük' sloganları ile imza toplandı.

'HIRSIZLAR KİME OY VERİYOR?'
"Hükümet sözcüsü her sözünce bize çatıyor, Oylarımız yüzde 5'miş barajı geçemezmişim ama biz senin baraj kapaklarını yıka yıka geliyoruz. Korkunun ecele faydası yoktur. Bize oy veren insanlara hakaret edecek kadar halkın iradesine saygısını yitirmişler. Bize oy veren insanların cinsel yönelimleriyle uğraşacak kadar alçalmışlar. Bizim için her oy değerlidir. Sevgili Bülent Arınç madem kimin kime oy verdiğini biliyorsunuz şu hırsızlıkların önüne yatanlar kimlere oy veriyor onları da bir açıklasana?"

'İKİ YÜZLÜ SİSTEMLERİ VAR'
"Köyde üretim bitsin, köylü işini bırakıp kente gelsin istiyorlar. O yüzden bu 3'üncü köprü, Kanal İstanbul projelerini yapıyorlar. Bağda bahçede kendinize yetecek kadar onuruzla çalışırken burada onlara muhtaç olursunuz. Sizi buraya getirip oyuna getirmek istiyorlar. İşte bu kadar iki yüzlü sistemleri var. Buraları yaşanmaz kentler haline getirdiler. Dilovası'ndaki durum çok daha vahim, aldığımız gıdalar soluduğumuz hava kanserdir. Bizi ölme mahkum ettikleri düzen onların Yeni Türkiyesi'dir. Başiskele Kartepe ve Çayırova'da devlet hastanesi yok. Kocaeli'den söz ediyoruz, Çukurca'dan değil" dedi. Demirtaş konuşma sonrası salondan ayrılırken, çoğu partili de salondan ayrıldı.

Yönetim Kurulu: Necla Şahin, Ali Akdeniz, Songül Güngör, Nuri Tan, Serpil Turgut, Nihat Geyik, Gülbin Kama, Kureyş Bilgiç, Fatma Yıldırım, Kamer Konca, Buket Kaya, Ali Rıza Yarkın, Sevda Değer, Asım Atmaca, Leyla Dönekul, Ayhan Salhan.
Disiplin Kurulu: Ramazan Bilginer, Saniye Çelik, Fevzi Doğan, Hürriyet Saygı, Arif Demirkaya.
Genel Merkez Delegeleri : Buket Kaya, Okan Danacı, Gizem Güzel, Mehmet Akgül, Necla Şahin, İbrahim Ergin, Ceylan Yıldız, Şenay Bütün, Hikmet Koçak, Günay Kutmen, Nevin Demir, Zeki Üren, Emine Karaaslan, İrfan Demirkaya Meryem Aydın, Recep Gönültaş, Melek Yelkan, Kamuran Onay, Bahar Kızılbuğa, Ahmet Baştuğ, Turan Yalçınkaya, Ali Kavlak

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız