FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

"Aşırılık yöneticilerin diktatörlüğünden ortaya çıkıyor"

Eski Kudüs Müftüsü ve Mescid-i Aksa Camisi İmamı İkrime Sabri açıklama yaptı.

22 Ağustos 2014 Saat: 15:46
"Aşırılık yöneticilerin diktatörlüğünden ortaya çıkıyor"
"Aşırılık yöneticilerin diktatörlüğünden ortaya çıkıyor"

Eski Kudüs Müftüsü ve Mescid-i Aksa Camisi İmamı İkrime Sabri, İslam ülkelerinde demokrasinin yerini dolduran diktatörlükler nedeniyle bazı Müslümanların aşırı yollara başvurduğunu söyledi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği 4. Dönem Toplantısı münasebetiyle İstanbul'da bulunan Sabri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Aşırılık, yöneticilerin diktatörlüğü ve alimlerin görevlerini yerine getirmemesi sonucu ortaya çıkıyor. Baskı ise sosyal patlamaya neden oluyor" dedi.

"Zulüm, diktatörlük ve toplumdaki bazı boşluklar nedeniyle aşırılık eğilimi taşıyan örgütlerle, alimlerin samimi çalışmaları ve insanlara İslami bilinç aşılanması yoluyla mücadele edilmelidir" diyen Sabri, Müslüman alimlere, toplumdaki boşlukları doldurmak üzere "halkın arasına karışmaları" çağrısında bulundu.

Bu bağlamda Sabri, Müslüman ülkelerde demokrasinin yerini dolduran diktatörlükler nedeniyle, bazı Müslümanların aşırı yollara başvurduğunu söyledi.

"ARAPLARIN KUDÜS İÇİN YAPTIKLARINA BAKALIM"

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin, Kur'an-ı Kerim ve Sünnet'e dayalı "orta yolu" takip eden bir kurum olduğuna dikkati çeken Sabri, "Birlik, insanları İslam'ın gerçeklerine ve orta yol izlemeye davet ediyor" diye konuştu.

İsrail'in, "Kudüs'ü Yahudileştirmeye yönelik faaliyetlerinin" devam ettiğini hatırlatan Sabri, "İsrail, 1967'den bu yana Kudüs'ün kimliğini Yahudileştirmek için milyar dolarlar harcadı. Buna karşılık, Arapların Kudüs için yaptıklarına bakalım. Arap liderlerin düzenledikleri zirvelerde alınan, Kudüs halkına yıllık 500 milyon dolar hibe etme kararına bile bağlı kalınmadı" şeklinde konuştu.

Türkiye hükümeti ve Kudüs kentinde birçok projeye destek sağlayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'na (TİKA) teşekkür eden Sabri, "Kudüs konusunda sadece işgalci İsrail'i değil, sorumluluklarını yerine getirmeyen Arapları da suçluyoruz" ifadesini kullandı.

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız