FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19.47° C / 20° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Asgari Ücretten Fazlası İsteniyor

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Kocaeli’de iş arayanların asgari ücretten daha yüksek hedeflerinin olduğunu söyledi.

31 Mart 2016 Saat: 18:35
Asgari Ücretten Fazlası İsteniyor
Asgari Ücretten Fazlası İsteniyor

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Kocaeli’de iş arayanların asgari ücretten daha yüksek hedeflerinin olduğunu söyledi

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, kurumun çalışmalarıyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Kocaeli’nin zor bir il olduğunu belirten Yılmaz, insanların burada asgari ücretten daha yüksek maaşlarda çalışma hedefleri olduğunu söyledi. Kocaeli’de 59 bin iş açığı, 49 bin işçi açığı olduğunu dile getiren Yılmaz, şubat ayı itibariyle 5 bin kişinin istihdam edildiğini vurgularken, “Burada herkese iş bulacak gücümüz var. Toplamda 30 bin kişiyle bire bir görüşme yaptık. Özel sektörde 4 bin işyerini ziyaret ettik. Şuanda eğitim kurumları ziyaretlerimiz başladı. Yıl sonuna kadar 500, 600 eğitim kurumunu ziyaret edeceğiz. Eğitim kurslarımız da devam ediyor” açıklamasında bulundu.


HEDEFLERİMİZE ULAŞIYORUZ
Konuşmasının devamında Yılmaz, “İŞKUR İl Müdürlüğü olarak biz bu yıl gerçekten çok yoğun şekilde seneye girdik. Hem ziyaretlerde olsun hem alınan açık işlerde olsun, eğitimlerde olsun birçok alanda büyük bir ilerleme kaydettik. İşbaşı eğitime rağbet beklenmedik şekilde artıyor ve bunu duyurdukça başvurular artmakta. İş başı eğitiminde hedefimiz bu yıl 5 bin 500 iken şu an 2 binleri geçmiş durumdayız. Girişimcilikte hedefimiz bin rakamına ulaşmaktı. Şuan bin 500’e ulaştı. Faaliyetlerimiz arttığı için şuan personel sayımız az bile geliyor. 


İŞBAŞI EĞİTİMİ
Kuruma başvurular arttı. İş başı eğitimin bunda büyük payı var. Her gün ortalama 400 kişi binaya giriyor. Kocaeli’de genel ortalama 800’ü geçiyor. Şu ana kadar 30 bin kişiyle görüştük. İş başı eğitimiyle birlikte bu süreç daha da hızlandı. İstihdam edilen kişinin bir yıla kadar maaşını kurum ödüyor. GSS yapılıyor. Bununla birlikte kişi tecrübe kazanıyor. İşe yerleştirmelerimiz sonrası yüzde 20 istihdam arıyoruz. 2 ile 10 kişi arasında çalışanı olan kurumlara 1 kişi, bu sayının üzerinde çalışanı olan kurumlara yüzde 10 eleman veriyoruz ve ücretlerini karşılıyoruz” şeklinde konuştu.


YER SIKINTISI
Konuşmasının sonunda Yılmaz şunları söyledi: “Elbette sıkıntılarımız da var burada. En büyüğü ise yer sıkıntısı. Bununla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor ancak ne zaman olacak belli değil. Burada binanın kendimize ait girişi bulunmuyor. Aşağıda satıcılar var ve hoş görünmüyor. Otoparkımız yok. En önemlisi engellileri yukarıya taşıyacağımız büyük asansörümüz yok. Yerimiz küçük ve memurlarımıza yemek verecek yerimiz yok. En az 3 bin metrekarelik kullanımı olan bir yer arıyoruz. Özellikle takası düşünüyoruz olmadı yer satın alınması ya da uzun süreli kiralama düşünüyoruz.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız