FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur14.54° C / 14.54° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Artık Gebze'nin bir üniversitesi var

Gebze Teknik Üniversitesi kurulmasına ilişkin yasa teklifi TBMM'de kabul edilerek yasalaştı

22 Ekim 2014 Saat: 09:58
Artık Gebze'nin bir üniversitesi var
Artık Gebze'nin bir üniversitesi var

Gebze Teknik Üniversitesi kurulmasına ilişkin yasa teklifi TBMM'de kabul edilerek yasalaştı

2011 genel seçimleri öncesinde AKP’nin ilimize verdiği sözler arasında bulunan Gebze Üniversitesi ile ilgili yasa teklifi, bugün TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Gebze'de üniversite kurulması için 2,5 yıl önce yasa teklif verdiklerini, iktidar milletvekillerinin konuyla ilgili düzenleme yapılacağını söylediğini belirterek, Meclis gündemine gelen düzenlemenin kendilerinin istediğinden çok uzak olduğunu anlattı. "Teklifle, Gebze'de ikinci üniversite kurulması engelleniyor. Ama teklife hayır demeyeceğiz. Tabii ki destekleyeceğiz" diyen Güneş, varolan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün sadece tabelasının değiştirildiğini savundu. Gebze'nin ciddi bir üniversiteye ihtiyacı olduğunu, bunun yerinin bile hazır olduğunu belirten Güneş, ancak iktidarın bu yeri TOKİ'ye vererek rant oluşturmak istediğini söyledi.

TÜRKKAN ÖNERGE VERDİ, REDDEDİLDİ

MHP'li Türkkan ve arkadaşlarının üniversite bünyesinde tıp fakültesi kurulması için değişiklik önergesi verdi. Önergenin oylaması sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, karar yeter sayısı istedi. AK Parti'li milletvekillerinin az olduğu Genel Kurul'da, karar yeter sayınının olmaması üzerine birleşime ara verildi. Aranın ardından yapılan ikinci olmada karar yeter sayısına ulaşılınca önerge reddedildi.

TEKLİF KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Buna göre, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün mevcut fakülte ve enstitülerini de bünyesine alacak, TÜBİTAK ile yakın işbirliği yapacak Gebze Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak. Üniversite; Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi, Enerji Teknolojileri Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nanoteknoloji Enstitüsü, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü, Savunma Teknolojileri Enstitüsü, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden oluşacak.

DİPLOMALAR GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN VERİLECEK

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde kayıtlı bulunan öğrencilere verilecek mezuniyet belgeleri ile diplomalar, istekleri halinde enstitünün adıyla Gebze Teknik Üniversitesi tarafından verilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte adı değiştirilen fakülte ve enstitülerin öğrencileri bu kanunun yayımından önceki mevzuata göre öğrenimlerini sürdürecek. Kanunun uygulanmasında ortaya çıkacak sorunlar Yükseköğretim Kurulu kararıyla çözümlenecek. Yasayla, üniversiteye 433 kadro ihdas ediliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız