FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.46° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ARTIK EHLİYET 10 YILLIK !

AK Parti milletvekillerinin geçen cuma TBMMye sunduğu Torba Kanun Teklifinde sürücü ehliyetler ile ilgili önemli düzenlemeler olduğu görülüyor. Teklif yasalaşırsa ilk defa ehliyet alanlar, 1 yıl aday

17 Haziran 2013 Saat: 12:14
ARTIK EHLİYET 10 YILLIK !
ARTIK EHLİYET 10 YILLIK !

AK Parti milletvekillerinin geçen cuma TBMM'ye sunduğu Torba Kanun Teklifi'nde sürücü ehliyetler ile ilgili önemli düzenlemeler olduğu görülüyor.

Teklif yasalaşırsa ilk defa ehliyet alanlar, 1 yıl aday sürücü olacak.Aday sürücüyken alkollü araç kullananların ehliyetleri iptal edilecek. Başbakan Erdoğan'ın sık sık eleştirdiği "18 yaşında ehliyet alıp ölene kadar kullanma" dönemi de teklifle bitiyor.Teklifle sürücü belgeleri süreli olarak verilecek.Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesiyle araç kullananlara 343 TL idari para cezası kesilecek ve sürücü belgesi geri alınacak.Ehliyetlerin geçerlilik süreleri, yenilenmesinde aranacak şartlar ile diğer usul ve esaslar yönetmelikte belirlenecek.Ancak genel eğilimin "10 yıllık ehliyetler" yönünde olduğu belirtiliyor. Teklife göre trafik idari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekiyor.Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay yüzde 5 faiz uygulanacak.Aylık faizin hesaplanmasında ay kesirleri tam ay olarak dikkate alınacak. Yabancı plakalı araçların plakasına, sürücüsüne, işletenine veya gönderenine uygulanan trafik idari para cezaları tahsil edilmeden bu araçların yurt dışına çıkışlarına izin verilmeyecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız