CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu7° C / 7° C

parçalı az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ARIZLI DEPREMZEDELERİ İSYANDA !

Kocaelide 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin ardından Irakın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyinin yaptığı 10 milyon lira değerindeki petrol yardımı karşılığı depremzedeler için yaptırılan ve Sad

14 Nisan 2013 Saat: 10:48
ARIZLI DEPREMZEDELERİ İSYANDA !
ARIZLI DEPREMZEDELERİ İSYANDA !

Kocaeli'de 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin ardından Irak'ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in yaptığı 10 milyon lira değerindeki petrol yardımı karşılığı depremzedeler için yaptırılan ve Saddam Konutları olarak da bilinen Arızlı Irak Deprem Konutları'nda buraya yerleştirilen depremzedeler ile Valilik arasındaki mücedele devam ediyor.


Daha önce birçok kez olaylar yaşanan konut alanında açıklama yapan depremzedeler, burasının Kız Öğrenci Yurdu yapılacağını öğrendiklerini belirterek yine protesto başlattı. İzmit'in Arızlı mevkiinde İzmit Körfezi manzaralı bir yere yaptırılan ve diğer deprem konutlarına oranla en az iki kat daha büyük ve lüks inşa ettirilen bu konutlara, depremde kalıcı konut hak sahibi olamayan, ancak depremde en az 2-3 yakınını kaybedip imkanı olmayan aileler yerleştirilmişti. Ancak 5-6 yıl sonra bu depremzedelere, Sizler hak sahibi değilsiniz. Burası şimdi Vali muavinleri ve daire müdürleri için lojman olarak kullanılacak. Konutları boşaltı diye tebligat yapılınca birçok kez depremzede ile polisler karşı karşıya gelmişti. Halen 300 civarındaki dairenin yarısı boş olan ve bazıları tahrip edildiği de görülen deprem konutlarında oturmaya devam edenler bugün biraraya gelerek basın açıklaması yaptı. Depremzedeler adına konuşan Recep Uğur, son olarak buradan kendileri tahliye edilerek Kız Öğrenci Yurdu yapılacağının bildirildiğini, bu gelişmelerin kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. Arızlı Irak Deprem Konutları'nın kamuoyunun de bildiği gibi depremzedeler için yaptırıldığını, Irak hökümetinin bunu şart koştuğunu, ancak yanlış ve hukuksuz politikalar nedeniyle kendilerinin devletle karşı karşıya getirildiğini söyledi. Recep Uğur şöyle devam etti. Bizlere yapılan adaletsizliği dört başlıkla sözlere aktarıyorum Birincisi, depremzedeler lehine mahkeme kararı olduğu halde bizleri kracı statüsüne sokmak için baskıyla bizden kira alındı. Ödemeyenler 2002-2006 döeminde siteden atılarak bunlar bürokrat lojmanı yapabilmek için yavaş yavaş altyapı oluşturuldu. İkincisi boşalan 60 70 kadar depremzede konutuna brokratlar yerleştirildi. Üçüncüsü sitenin tamamını depremzededen tecrit etmek için 2008 yılyından itibaren baskı ile bizleri TOKİ'ye yönlendirdiler. Komşuların üçte ikisi bu başkıya dayanamayarak gitmek zorunda kaldı.

Dördüncüsü yapılan tüm bu baskılara adeletsizliklere karşı direnen biz depremzedelere ne yazık ki devletin sopası vuruldu Arızlı kan gölüne döndü ve süreç bugünlere geldi.Recep Uğur, depremzede için yapılan bu konutların lojman yapılması veya bu amaç dışı kullanılmasının adaletle ve devlet ciddiyetiyle de bağdaşmayacağını söylediği konuşmasında, bu binaların yasal düzenlemeler yapılarak kendilerine velilmesini istedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız