CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur10° C / 10° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ARAÇ KULLANANLAR DİKKAT

Trafik kazalarının çoğunun sıkışık kavşaklarda sola dönüşlerde meydana geldiği, sürücülerin bu durumda cep telefonuyla konuşmasının ise daha ciddi sonuçlara yol açabileceği belirlendi. BEYİN GÖRÜNTÜLE

1 Mart 2013 Saat: 22:29
ARAÇ KULLANANLAR DİKKAT
ARAÇ KULLANANLAR DİKKAT

Trafik kazalarının çoğunun sıkışık kavşaklarda sola dönüşlerde meydana geldiği, sürücülerin bu durumda cep telefonuyla konuşmasının ise daha ciddi sonuçlara yol açabileceği belirlendi.

BEYİN GÖRÜNTÜLERİ İNCELENDİ
Kanada'daki St. Michael's Hastanesi'nden Dr. Tom Schwezer ve ekibi, içine MR cihazı yerleştirilen simülatörlerde katılımcıların beyin görüntülerini inceledi.


Özel donanımlı simülatörlerde bilimadamları, eş zamanlı olarak, giderek artan güçlükteki manevralarda katılımcıların beyninin hangi bölümünün etkin hale geldiğini araştırdı.
SOLA DÖNÜŞLERE DİKKAT

Sola dönüşlerin beyinde daha fazla harekete neden olduğu ve sola dönerken düz yola ya da başka manevralara oranla beynin birçok bölgesinin harekete geçtiğini belirleyen bilimadamları, sürücülerin cep telefonuyla görüşmesi durumunda ise beynin görmeyi kontrol eden bölümündeki etkinliğin azaldığını, konuşma ve dikkate ilişkin bölümünde ise etkinliğin arttığını fark etti.
Schweizer, görsel olarak sola dönüşün daha zahmetli olduğunu, trafik akışının, yayaların ve trafik ışıklarının takip edilmesi gerektiğini, buna cep telefonu eklenince, manevrayı yapmakta kilit rol oynayan görüş alanının büyük ölçüde azaldığını vurguladı. Bilimadamları, araçta eller serbest özelliğiyle cep telefonu kullanmanın ''beyin serbest'' anlamına gelmediğine de dikkati çekti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız