FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Anadolu Öğretmen Liseleri kapanıyor

Milli Eğitim’de son yıllarda sürekli sistemler değiştiriliyor.Önümüzdeki ders yılı için de eğitimde yine önemli değişiklikler yapılacağı başlayan hazırlıklardan anlaşılıyor. ÖĞRETMEN LİSELERİ KALKIYOR

18 Haziran 2014 Saat: 09:22
Anadolu Öğretmen Liseleri kapanıyor
Anadolu Öğretmen Liseleri kapanıyor

Milli Eğitim’de son yıllarda sürekli sistemler değiştiriliyor.Önümüzdeki ders yılı için de eğitimde yine önemli değişiklikler yapılacağı başlayan hazırlıklardan anlaşılıyor.

ÖĞRETMEN LİSELERİ KALKIYOR

Önümüzdeki dönemde eğitimdeki önemli değişikliklerden biri Öğretmen Liselerinin kapatılması olacak. Bakanlık, Türkiye genelinde Anadolu Öğretmen Liseleri’nin kapatılmasını kararlaştırdı.İlimizde bulunan 7 Anadolu Öğretmen Lisesi de kapanacak.Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi haline dönüştürülecek.

İl Milli eğitim Müdürlüğü’nde devam eden çalışmalara göre, Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi Fen Lisesi’ne, Körfez Anadolu Öğretmen Lisesi, Körfez Fen Lisesi’ne dönüştürülüyor. Darıca Anadolu Öğretmen Lisesi, darıca Fen Lisesi haline gelecek. Başiskele Anadolu öğretmen Lisesi Başiskele Anadolu Lisesi; Gebze Kanunu Anadolu Öğretmen Lisesi Gebze Kanuni Anadolu Lisesi; Gölcük Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi Gölcük Şehit Özcan Kan Anadolu Lisesi olacak.Anadolu Öğretmen Liselerine önümüzdeki ders yılında yeni öğrenci alınmayacak.Ve üç yıl sonra bu okullar tamamen kapanacak.

MESLEK LİSELERİ DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Gelecek eğitim yılında Meslek ve Teknik Eğitim Liselerinde de önemli değişiklikler planlanıyor. Bütün meslek liselerinin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne dönüştürüleceği öğrenildi. Yeni düzenleme ile İmam Hatip Liselerinin tamamı da Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak eğitime devam edecek.Böylece, İmam Hatip Liselerine de sınavla öğrenci alınacak.

TERCİHLER 15 TEMMUZ’DA

2014-2015 eğitim yılında ilimizde toplam 170 orta öğretim ve mesleki teknik ortaöğretim kurumu eğitim hizmeti verecek. Genel orta öğretim kurumlarında kontenjan sayısı 9.500 civarında özel okullarla birlikte bu sayı 12 bine çıkıyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş(TEOG) kılavuzlarının temmuz ayında geleceği, öğrencilerin 15 Temmuz’dan itibaren puanlarına göre tercihlerini yapacakları açıklandı.İlimizde gelecek eğitim yılında 76’sı devlet, 11’i özel olmak üzere 86 mesleki ve teknik Anadolu Lisesi eğitim verecek.Bu okullara 14 bin civarında öğrenci yerleştirilecek.Bu yıl ilimizde 8 nci sınıflardan 26.100 öğrenci mezun oldu.Gelecek yıl için ortaöğretim kurumlarında toplam 26.500 kontenjan açılıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız