FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu25° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Altınkemer Plajının Suyu Tertemizmiş

Karamürsel Belediyesi, Altınkemer Plajı deniz suyunun iddia edildiği gibi kirli olmadığını ileri sürdü, “Bu olay biyolojik bir durum” ifadesini kullandı

15 Temmuz 2015 Saat: 16:08
Altınkemer Plajının Suyu Tertemizmiş
Altınkemer Plajının Suyu Tertemizmiş

Karamürsel Belediyesi, son günlerde gündemde olan ve üzerinde uzun tartışmaların yaşandığı Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Plajı hakkında yazılı bir açıklamada bulundu. Karamürsel Altınkemer Plajı’nda görülen renk değişimi hakkın yapılan açıklamada Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü’nün açıklamasından alıntı yapıldı.

 

BİYOLOJİK DURUM

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kızıl renkli görüntü ani sıcaklı değişimiyle yaşanan doğal bir oluşumdur. Yaşanan kızıl renkli görüntünün plajı kullanan vatandaşlar tarafından kirlilik olarak algılanması üzerine, numune alınarak TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde analiz edilmesi sağlanmıştır. Yapılan incelemeler sonucu tabakanın kirlilikten değil, biyolojik bir durumdan kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu olayın en önemli sebebi, aşırı yağışlar sonucu karadan azot ve fosfor gibi besin elementlerinin deniz ortamına girerek, fitoplankton türlerinin aşırı üremesidir.

 

ÇAMUR ATILIYOR

Bu doğal olay, suyun renginin kırmızı, kahverengi, mavi veya yeşile dönmesine neden olmaktadır. Sonuç itibariyle; geçici olan bu doğal oluşum ve bu durumun tekrarlanması durumunda vatandaşlarımızı endişeye düşürecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafındna yapılan su analizi sonucunda deniz suyu numunesi çok temiz çıkmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde de plajımızın su kalitesi mükemmel olarak gösterilmektedir. Bazı kişi ve kurumların bu konu üzerinden reklam peşine düştüklerini görmekteyiz. ÇMO Kocaeli Şubesi Başkanı Mehtap Öztürk plajımızı töhmet altında bırakmış, başarılı işlere çamur atmanın ne kadar basit olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız