FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Almanya'da Sığınmacılara Saldırdılar

Almanya'nın Saksonya eyaletinin Bautzen kentinde aşırı sağcılar sığınmacılara saldırdılar.

15 Eylül 2016 Saat: 14:13
Almanya'da Sığınmacılara Saldırdılar
Almanya'da Sığınmacılara Saldırdılar

AVRUPA'DA DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, EVRENSEL HUKUK VAR MI?

Avrupa'da gün geçmiyor ki mültecilere karşı, farklı etnik ve dini inanışları karşı bir saldırı olmasın!Avrupa sözde sahip olduğu demokrasi, evrensel hukuk, insan hakları gibi kavramlardan aslında ne kadar uzak olduğunu ve benimsemediğini her yaşanan olayda açık açık sergiliyor.Bu kavramları aslında sahiplenmeyen sadece kendi çıkarları ve siyaset malzemesi olarak kullandığını çok net görebiliyoruz.

Avrupa Demokratik toplumlara , evrensel hukuk değerlerine, insan hakları gibi yaşamın en temel kavramlarını sadece 3. Dünya ülkelerine müdahele etmek, onları çıkarları doğrultusunda kullanmak,o ülkelerin iç dinamiklerini kendine göre şekillendirmek amacıyla kullanıp, dillendiriyor.Avrupa insanı ve siyaseti kendi iç yapısında bırakın bu değerleri bir kenara, insanın yaratılış duyularının başında gelen vicdandan yoksun, kendinden olmayan herkesi, her grubu aşalayan, küçümseyen, adeta kendinden olmayanı yok sayan bir yaşam ve siyasi yapıya sahip bir topluluk olma özelliğini her geçen gün daha da arttırıyor.

AVRUPA'NIN MÜLTECİLERE VİCDAN YOKSUNU YAKLAŞIMI

Mültecilere para atarak alay eden, onları aşağılayan Hollanda'lıların manzarası henüz aklımızdan çıkmadı.Gün geömiyor ki Avrupa'da bir mülteci olayı krizi yaşnmasın.Danimarka geçtiğimiz günlerde AB'nin mülteci kotası doğrultusunda mülteci kabul etmeyeceğini duyurarak ,Ülkesinin vicdan yapısını net bir şekilde ortaya koymuştur.

ALMANYA'DA MÜLTECİLERE SALDIRI

Almanya'nın Saksonya eyaletinin Bautzen kentinde aşırı sağcılar mültecilerin bulunduğu bölgeye giderek slogan ve hakaretlerin ardından sığınmacılara saldırdılar.
Görlitz emniyetinden yapılan açıklamada, polisin Bautzen'in Kornmarkt Meydanı'na geldiğinde büyük bölümü aşırı sağcı 80 kişinin toplandığını gördüğü, şiddet yanlısı bu kişilerin Bautzen'in Almanya'ya ait olduğu yönünde sloganlar attığı belirtildi.

Almanya'da sığınmacı yurtlarındaki saldırılar 5 kat arttı Aşırı sağcıların karşısında da yaklaşık 20 sığınmacının bulunduğu ifade edilen açıklamada, iki grup arasında kavga çıktığı kaydedildi. Polisin gruplardan meydanın boşaltılmasını istediği fakat sığınmacıların polise şişe, tahta parçaları ve başka cisimler attığı iddia edildi. Polisin olayda biber gazı ve cop kullandığı, daha sonra sığınmacıların meydandan ayrılığı, ancak aşırı sağcıların sığınmacıları takip ettiği ifade edildi. Sığınmacıların kaldıkları yurda kaçtığı, polisin de saldırıları önlemek için sığınmacı yurdunu korumaya aldığı ve sığınmacılardan yurdu terk etmemelerini istediği belirtildi.

AMBULANS ALMAN GRUP TARAFINDAN ENGELLENDİ

Yurtta bulunan yaralı bir Faslı sığınmacıyı hastaneye götürmek için çağrılan ambulansın ise aşırı sağcılar tarafından engellendiği ifade edilen açıklamada, bir kez daha çağrılan ambulansın polis eşliğinde sığınmacı yurduna ulaştırıldığı ve yaralının hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Öte yandan bölgede bulunan diğer 3 sığınmacı yurdunun polis tarafından korumaya alındığı ve olaylarla ilgili asayişi bozma ve insan yaralama suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı bildirildi. Bautzen kentinde daha önce de sığınmacılara karşı şiddet eylemlerinde bulunulmuştu. Şubat ayında bir sığınmacı yurdu kundanlanmış, yangını söndürmeye gelen itfaiye engellenmeye çalışılmıştı. Mart ayında da kenti ziyaret eden Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a aşırı sağcılar tarafından hakaret edilmişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız