FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Alman uzman: PKK, terör listesinden çıkartılabilir

Alman uzman Bente Scheller, Türkiye'deki çözüm süreci sonunda Batının PKK'yı terör listesinden çıkarabileceğini savundu.

20 Ağustos 2014 Saat: 15:39
Alman uzman: PKK, terör listesinden çıkartılabilir
Alman uzman: PKK, terör listesinden çıkartılabilir

Beyrut Heinrich-Böll-Vakfı Başkanı politika uzmanı Bente Scheller, Irak’ta Peşmerge güçleri ve PKK’nın IŞİD’e karşı birlikte savaştığını belirterek batının göndereceği silahların PKK’nın da eline geçeceğine dikkati çekti.

Almanya Devlet Televizyonu 1. Kanalı ARD’ye konuşan Sheller, Türkiye ’de hükümetin çözüm süreci kapsamında PKK ve Abdullah Öcalan’la görüşmeler yaptığına değindi ve bu yakınlaşmanın ABD ve AB’yi PKK’nın terör örgütü kapsamından çıkartılması konusunda yeni bir değerlendirmeye sevk edeceğini savundu.

Ağırlıklı olarak Peşmerge güçlerinin IŞİD’e karşı savaş içerisinde olduğunu ancak, Yezidileri kurtarma operasyonunun Peşmerge ile PKK işbirliği sayesinde olduğunu kaydeden Sheller, “Bu kesinlikle alışık olmadığımız bir durum. Kürt gruplar arasında çok farklılıklar söz konusu. Anlaşılan IŞİD tehdidi bu grupları birlikte hareket etmeye itti” ifadelerini kullandı.
Batı’da PKK’nın terör listesinden çıkartılması konusunun sıkça tartışıldığını ifade eden Sheller, şunları söyledi:

“Birkaç ay önce, hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan ve Türk hükümeti şaşırtıcı bir şekilde resmi anlaşmaya vardı. Bu gerilimin azaltılması açısından önemli bir adımdı. Yezidilerin kurtarılması sırasında PKK muhtemelen hükümetle de görüştü. Çünkü kurtarılan insanların güvenli bir yere götürülmesi gerekiyordu. Her iki taraf da görüşüyor anlaşılan, bir hareketlilik söz konusu. PKK ile Türkiye arasında bir yakınlaşma varsa, o zaman ABD ve AB için de durum değişir ve bu büyük bir ihtimalle PKK’nın terör listesinden çıkartılmasına yol açar.

IŞİD’e karşı mücadele Kürtlerin bağımsızlığını hızlandırıp hızlandıramayacağı konusunda ise Sheller, şu ifadeleri kullandı:
“Büyük bir ihtimalle hzlandırır. Ancak yanlış bir beklentiye kapılmamalı. Farklı Kürt gruplar arasındaki rekabetler geçmişte hep büyük olmuştur. Şayet Kürt devleti kurulursa, böyle bir ülkenin nasıl yönetileceği, kimin söz sahibi olacağı belirsiz. Kürtler arasında şu anda oluşan birlikteliğin geçici olduğunu düşünüyorum. Çünkü şu andaki beraberlik ortak düşman etrafında oluştu. Yıllardan beri süren sorunlar giderilmiş değil.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız