FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Alevi açılımı için düğmeye basıldı

Davutoğlu düğmeye bastı ve bakanlarını topladı. Masada cemevlerine statü verilmesi ve kaynak aktarılması gibi başlıklar bulunuyor

24 Ekim 2014 Saat: 11:30
Alevi açılımı için düğmeye basıldı
Alevi açılımı için düğmeye basıldı

Davutoğlu düğmeye bastı ve bakanlarını topladı. Masada cemevlerine statü verilmesi ve kaynak aktarılması gibi başlıklar bulunuyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alevi açılımı konusunda daha önce çalışmış Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başta olmak üzere kurmayları ile bir araya geldi. Toplantıda önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan Alevi vatandaşlara yönelik değişiklikler masaya yatırıldı. Uzun süreli bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkan çözüm önerileri ele alındı. Bu konuda ne yapılabileceği, değişikliklerin nasıl hayata geçirilebileceği üzerinde duruldu. Toplantıda, Alevilerin öncelikli çözülmesi gereken sıkıntıları "cemevlerinin statüsü", "devletin bu kesim için eşit kaynak aktarma" olarak sıralandı. Bu iki konuda hızlı bir çalışma yapılıp tekrar bir araya gelinmesi ve ortaya çıkan alternatiflerin arasında seçim yapılması görüşü benimsendi. Cemevlerinin statüsü konusunda masada olan formüllerden biri de "mabet-ibadet yeri" ayrımı oldu. Bu formüle göre "her dinin tek bir mabedi vardır. Müslümanların mabedi camidir ancak farklı yerlerde ibadet edilebilir" görüşünden yola çıkılacak. 

STATÜ NETLEŞTİ 

Camiler mabet olarak tanımlanırken Alevi vatandaşların ibadetini yaptığı cemevlerine "ibadet yeri" statüsü verilecek. Böylece hem cemevleri bir statüye kavuşurken, camilerin durumu da hiçbir şekilde tartışmaya açılmayacak. Cemevleri sanki camilerin alternatifi, Alevilik de başka bir dinmiş gibi algılanmayacak. Mabet ve ibadet yeri düzenlemesi İmar Yasası'nda yapılacak. 

BÜTÇEDEN KAYNAK AKTARILACAK
Düzenleme kapsamında cemevleri birkaç cümlelik düzenleme ile statüye kavuşaçak. İmar planlarında buralar için yer ayrılması sağlanacak. Böylece Alevi vatandaşlar cemevlerine yer bulmakta sıkıntı çekmeyecek. Devletin, Diyanet'in hizmetlerinde olduğu gibi Alevilere de kaynak aktarması için bir sistem kurulacak. Cemevlerinin masraflarının karşılanması bu kapsamda ele alınacak. Cemevlerine bütçeden para aktarılmasına ilişkin bir sistem geliştirilecek. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız