FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.53° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Akçakoca Meydanı'na Tarihi Düzenleme

İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Akçakoca Meydan düzenlemesinde sanatsal çalışmaların startı verildi

30 Ağustos 2016 Saat: 10:57
Akçakoca Meydanı'na Tarihi Düzenleme
Akçakoca Meydanı'na Tarihi Düzenleme

İzmitBelediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın büyük önem verdiği Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını oluşturan Akçakoca Meydan düzenleme çalışmalarını tamamlayan İzmit Belediyesi meydanın sanatsal çalışmalarını başlattı. Meydanda yapılacak sanatsal çalışmalarla Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun gibi devlete, topluma ve dine önderlik yapmış, Beyliği devlet teşkilatına oradan da imparatorluk düzeyine taşımış önemli şahsiyetlerin rölyef, baskı ve öğütlerine yer vererek toplumsal bilinçlenmeyi, geçmişi bir görsel tarih olarak gelecek nesillere aktarmak amaçlanmıştır.

TÜRKİYE’NİN EN ÜNLÜ SANATÇISI TARAFINDAN YÜRÜTÜLÜYOR

Uluslararası platformlarda önemli çalışmalara imza atan Türkiye’nin en ünlü seramik sanatçılarından Cahide Erel tarafından yürütülen Akçakoca Mahallesi Kuruluş Yolculuğu Sanat çalışmaları, meydan projesinin önemine önem katacak. Yapılan çalışmalarla Akçakoca Meydanı tarih kokacak. Açık hava müzesi niteliği taşıyan bu alan, mevcut anıtlarıyla bir bütünlük sağlamış ve buradaki tarihsel dokularla birlikte birbirini tanımlayan ve tamamlayan bir yapı haline gelecek.

TURİSTLERİN DİNLENME MEKÂNI OLACAK

İzmit’in tarihi yerleşim bölgelerinden birinde bulunan Akçakoca Meydanı çevresinde sivil mimari örneklerinin yanı sıra kuzeyinde Osmanlı Dönemine ait Akçakoca Dere Cami ve Süleyman Paşa Hamamı bulunmaktadır. Tarihi yapılar arasından yamaca doğru uzanan yol, Kale İçi Bölgesinin içerisinden de geçerek Şehitlik Korusuna kadar uzanmaktadır. Bu nedenle Meydan Tarih Koridoru boyunca yapılacak turistik gezilerin dinlenme mekânı olarak kullanılacaktır. Bu alan bu anlamıyla tarihsel bir sürecin canlı bir kanıtı ve yaşayan bir yönü olarak günümüz ve gelecek nesillere, geçmiş kültürümüzün aktarılması, toplumsal bilinçlenme, tarihe ve geçmişimize dair bilgilerin hafızamızda görsellik olarak kalmasını sağlamak gibi birçok yönden önemli mesajlar verecektir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız