FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.53° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Akar'dan Vali Güzeloğlu'na Çağrı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Derince Limanı’nda yapılacak liman dolgu inşaatının ilçeye felaket getireceğini ifade ederek Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslendi.

20 Şubat 2016 Saat: 16:54
Akar'dan Vali Güzeloğlu'na Çağrı
Akar'dan Vali Güzeloğlu'na Çağrı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Derince Limanı’nda yapılacak liman dolgu inşaatının ilçeye felaket getireceğini ifade ederek Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslendi. Akar, “Bu kenti seviyorsan, bu kente hizmet ediyorsan liman inşaatını durdurursun” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar, dün CHP Derince İlçe binasında Derince Limanı’yla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Akar’ın düzenlediği basın açıklaması Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, CHP Derince İlçe Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve çok sayıda partili katıldı. Derince Limanı’yla ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yaparak hazırladığı sunumu paylaşan Haydar Akar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslendi. Akar, “Bu kenti seviyorsan, bu kentin valisiysen, birilerin adamı değilsen bu liman dolgusunu durdurursun. 


CERRATTEPE İLE DERİNCE 
Artvin Cerrattepe’de yaşanan olayla Derince Limanı konusunun birbirine benzediğini ifade eden Milletvekili Haydar Akar, “Artvin Cerrattepe’deki olayla Derince’deki olayı bağdaştırıyorum. Orada 20 bin kişi yaşıyor. 5 bin kişi çıkıp doğasına sahip çıkıyor. Fakat Derince’ye baktığımızda 130 bin insan yaşıyor. Ama buradaki vatandaşlarımız bu konuyla ilgili bir tepki ortaya koymuyor. Vatandaşlarımız olaylara bu kadar müdahil olmuyorsa gelecek adına kaygılanmamız gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.


EN BAŞTA KARŞIYDIK
Akar, “Derince Limanı geçtiğimiz mart ayında 543 milyon dolara 39 yıllığına kiralandı. Biz zaten Derince Limanı’nın konumu ve düzenleyiciliği sebebiyle limanın özelleştirilmesine karşıydık. Özelleştirirken 450 bin metrekarelik bir deniz doldurma işlemini şart koştular. Kocaeli’nin tüm sahili 112 km sahili var. 2,2 kilometreye Kocaeli’de bir liman düşüyor. Bizim çocukluğumuzda Kocaeli Körfezi cennet gibiydi. Ama şu an tamamen liman dolu” diye konuştu.


DİP TARAMASI
Derince Limanı’nda yapılacak dip taramasına ilişkin de konuşan Haydar Aar, “450 milyon metrekarelik dolgu demek 5 milyon metreküplük bir hafriyat demek. Yaklaşık 132 bin kamyon bu dolgu işlemlerinde kullanılacak. Bir de dip taraması diye birleş getirdiler. Dip taramasıyla 750 bin metreküplük alanı denizden alacaklar ve derinleştirecekler” ifadelerini kullandı.


TIR PARKI TEHLİKESİ
Derincelilere ilçelerine sahip çıkması gerektiğini ifade eden Akar, “Derince Limanı’nın doldurulması sonucunda ortaya çok başka bir problem çıkacak. Buraya binde bin 300’ün üzerinde TIR gelecek ve limana giriş çıkışlar yapılacak. Buna uygun bir TIR parkı bile bulunmuyor. Yakında Derince’nin otoyol altında kalan bir alanda kentsel dönüşüm yapım yapılıp Derincelileri yerlerinden gönderebilirler. Derinceliler haklarına sahip çıksın. Genciyle, yaşlısıyla çocuğuyla bu yapılacak katliama izin vermemeliyiz. Kenti teslim etmemeliyiz” dedi.


TRAFİK PROBLEMİ
Limanın doldurulmasının bir trafik problemi ortaya çıkaracağını ifade eden Akar, “Derince Limanı’nın genişletme çalışmasına uygun bir alt yapı çalışması bile yok. Bugün Derince otoyolla bağlantısı olmayan tek ilçe konumunda. Limanla demiryolu bağlantısı zaten yok. Yani bu yatırımı yapmak bir alt yapıları bile yok. Eğer sen bu alt yapıya sahip değilsen, zaten bu yatırıma izin vermeyeceksin.


DEPREM RİSKİ
Haydar Akar, “En büyük tehlike ise deprem riski. Gölcük’e Değirmendere’ye baktığınız zaman çöken yerlerin hep dolgu yerleri olduğunu görüyorsunuz. Biz fay hattında yer alan bir kentiz. Bu doğru bir yatırım değil. Olası bir depremde inanılmaz bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz. Bu liman Derince’ye felaket getirecek” dedi.


HİÇBİR ŞEY YAPMADILAR
Akar, “Kocaeli yıllardır Nihat Ergün’ünden başlayarak İbrahim Karaosmanoğlu, Fikri Işık, Ercan Topaca, tüm valiler, milletvekilleri, bakanlar artık Kocaeli’de sanayi adına tek bir çivi çakılmayacak diyordu. Tüm konuşmaların kayıtları var. Ama bir adım bile atmadılar. Kocaeli’den hep daha fazlası istendi. Buna karşı söyledikleri tek şey Ankara bizi dinlemiyor oldu” şeklinde konuştu.


DOLDURMAYA GEREK YOK
Limanın doldurulmasının ihtiyaç bulunmadığının altını çizen Akar, “Liman özelleştirilmeden önce sadece otomobil şirketlerine kiralanan alandan 140 bin dolar kira geliri elde ediliyordu. Şimdi bu şirket o alandan tek bir kuruş kazanamadı. Yani bize gösteriyor ki Derince Limanı’na ilave yapılmasına, doldurma yapılmasına ihtiyaç yok. Zaten şirket limanı kötü yönettiği için mevcut müşterilerini de elinden kaçırdı. Diğer gemiler artık diğer limanları tercih ediyor. Burayı doldurmaya gerek yok” dedi.


HUKUKSUZ BİR KARAR
Akar, “Valiliğin verdiği ÇED’e gerek yoktur kararı son derece yanlış ve hukuksuz bir karardır. Sebep olarak da Derince Limanı’nın eski olmasından bahsediyorlar. İhtiyaç yok diyorlar. Ama bu limana giriş çıkışlar hep Derince üzerinden yapılacak. Bunu görmek bu kadar zor mu? Bu limanın doldurulması doğrudan doğruya Derince’yi etkileyecek” şeklinde konuştu.


HALKA VE VALİYE ÇAĞRI
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar son olarak Derince halkına ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na çağrıda bulundu. Safi Holding’in bir ay içinde dolgu inşaatına başlayacak olduğuna dikkat çeken Akar, “Bir ay içinde dolgu inşaatı başlayacak. Ben Derince halkına, 130 bin kişilik Derince’ye sesleniyorum. İlçenize sahip çıkın. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na da sesleniyorum. Bu kenti seviyorsan, birilerinin adamı değilsen ve bu kente hizmet ediyorsan bu inşaatı durdurursun” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız