FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.07° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Akar'dan İntihar Çıkışı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, daha önce Meclis’te gündeme taşıdığı intihar vakalarının araştırılmasına ilişkin önerge üzerinde konuşma yaparak komisyon kurulması gerektiğini belirtti

21 Nisan 2016 Saat: 11:18
Akar'dan İntihar Çıkışı
Akar'dan İntihar Çıkışı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, daha önce Meclis’te gündeme taşıdığı intihar vakalarının araştırılmasına ilişkin önerge üzerinde konuşma yaparak komisyon kurulması gerektiğini belirtti

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, artan intihar vakalarını üzerine bir komisyon kurulması talebinde bulundu. Akar yaptığı konuşmada son yıllarda intiharların tırmanışta olduğu belirterek, “Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi intihar nedeniyle ölüyor. Bu da her 40 saniyede 1 ölümün gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. İntihar gençler arasındaki ölümlerin ikinci büyük nedeni olarak görülmektedir. Ülkemizde de intihar vakaları artmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre 2011 yılında 2 bin 677 kişi intihar ediyor. 2013 yılında 3 bin 189 kişi, 2014 yılında 3 bin 65 kişi olarak tespit ediliyor” dedi.

 

EVLİ ORANI YÜKSEK

İntihar edenlerin yüzde 47,7'sinin evli olduğunu belirten Akar,  evli vatandaşların intihar sebebinin nedenleri bir defa tespit edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Akar, boşanmayla ilgili bir komisyon kurulduğunu ve burada intiharların işlendiğini ancak evli olan vatandaşlarda da azımsanmayacak derecede intihar vakalarının gerçekleştiğini söyledi.

 

KOCAELİ’DE 4 AYDA
20 İNTİHAR VAKASI

Kocaeli de meydana gelen intihar vakalarına da dikkat çeken Akar, Kocaeli'de 2010 yılında 39, 2011 yılında 43, 2012 yılında 55, 2013 yılında da 58 ve 2014 yılında 54 vatandaşın intihar ettiğini söyledi. Akar, vakaların 18-26 yaş aralıklarında olmasının düşünülmesi gerektiğini belirterek önceki gün 23 yaşında intihar eden Yılmaz Gökdağ’ın sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı son sözlerini okudu.

 

GEÇİŞTİRİLMEMELİDİR

“İntihar edenlerin psikolojik sorunu vardı” denilerek geçiştirilmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Akar, Türkiye’de her dört kişiden birinin anti depresan ilacı kullandığını ve 26 milyon kişinin bu ilaçları kullandığını söyledi. Akar, intihar vakalarında çalışan işçilerin de önemli oranda olduğuna değinerek 2015 yılında 99 işçinin intihar ettiğini ve bunun da 31’inin borç nedeni olmasının da AKP’nin pembe tablolarının gerçekçi olmadığını gösterdiğini belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız