FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Akar, Tek Kart İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP Milletvekili Haydar Akar, hem kart yükü azaltmak, hem zaman tasarrufu sağlamak hem de vatandaş için büyük kolaylık getirecek olan tek kart uygulaması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi

9 Şubat 2016 Saat: 12:23
Akar, Tek Kart İçin Kanun Teklifi Verdi
Akar, Tek Kart İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP Milletvekili Haydar Akar, hem kart yükü azaltmak, hem zaman tasarrufu sağlamak hem de vatandaş için büyük kolaylık getirecek olan tek kart uygulaması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi

Vatandaşların ek ödemeler ve gerekli işlemler için bir çok prosedür problemlerini göz önüne alan CHP Milletvekili Haydar Akar,  hem kart yükünü azaltmak, hem zaman tasarrufu sağlamak hem de vatandaş için büyük kolaylık getirecek olan tek kart uygulaması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Bilindiği üzere nüfus cüzdanları ve ehliyetlerde yeni dönemin başlamasıyla birlikte Akıllı Kart (çipli) uygulaması için süreç belirlendi. Sürücü belgeleri için değiştirme süresi 5 yıl olarak belirlenirken nüfus cüzdanları içinde dağıtım süreci 3 yıl olacak. 


HALA KULLANILMAKTA
Akar teklifinde, Bireyin adı- soyadı ve vatandaşlık gibi bilgileri veren geleneksel kimlik kartlarının günümüzde hala kullanılmakla beraber internetin yaygınlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve özellikle e- devlet çalışmaları çerçevesin de gelişim gösteren elektronik kimlik kartlarının yaygınlaşmaya başladığını belirtti. 21 Avrupa Birliği ülkesinde 150 milyon elektronik kimlik kartının kullanıldığını belirten Akar, elektronik oylamaya kadar birçok fonksiyonu içinde barındıran teknolojinin Estonya gibi ülkeler de yaygınlaştırıldığının altını çizdi.


BAHREYN VE MALEZYA 
AB ülkeleri dışında, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, ve Umman gibi ülkelerde de akıllı kimlik kartı uygulamasının olduğunu belirten Haydar Akar, Bahreyn ve Malezya gibi ülkeler de akıllı kimlik kartına sürücü belgesinin entegre edilerek uygulandığı söyledi. Uygulamalara ilişkin bilgiler de veren Akar, Bahreyn de e- devlet çalışmaları kapsamında 2000’li yılların başında elektronik kimlik projesi kapsamında yapılan çalışmaların güvenli, seyahat belgesi olarak da kullanıldığını e- devlet hizmetlerine ulaşım olanağı veren kartın yapılan yasal mevzuat çalışmalarından sonra hayata geçirildiğini belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız