FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Akar, Sigorta Sorununu Yine Gündem Yaptı

Meclis’te Zorunlu Trafik Sigortası’na ilişkin düzenlemeyle ilgili konuşan Milletvekili Haydar Akar, “Yapılan düzenleme vatandaşın sorununu çözmüyor, yalnızca sigorta şirketleri düşünülmüş” dedi

8 Nisan 2016 Saat: 12:44
Akar, Sigorta Sorununu Yine Gündem Yaptı
Akar, Sigorta Sorununu Yine Gündem Yaptı

Meclis’te Zorunlu Trafik Sigortası’na ilişkin düzenlemeyle ilgili konuşan Milletvekili Haydar Akar, “Yapılan düzenleme vatandaşın sorununu çözmüyor, yalnızca sigorta şirketleri düşünülmüş” dedi

Meclis’te torba yasa görüşmeleri ile çalışmalarına devam ederken CHP Milletvekili Haydar Akar’ın sık sık gündeme getirdiği Zorunlu Trafik Sigortası’na ilişkin düzenleme de kabul edilerek yasalaştı. Konuya ilişkin Meclis’te söz alan Milletvekili Akar, yapılan düzenlemenin vatandaşın sorununu gidermediği belirterek, “Sigorta şirketleri düşünülmüş ancak içerisinde vatandaş yok” dedi.


4 MİLYON ARAÇ SİGORTASIZ
Akar yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Trafik sigortası gerçekten toplumu son günlerde çok sıkıntıya sokan, yaklaşık 19 milyon, 20 milyona yakın araç sahibini sıkıntıya sokan bir olaydır. Bu üç dört aydır gündemde ama hikâyesi aslında biraz eskiye dayanıyor. 2008'de trafik sigortasını özelleştirerek 29 sigorta şirketine trafik sigortası yapma yetkisini verdiniz. Ama, maalesef, 2015 Haziran ayında bir yönetmelik değişikliği yapıldı. 


VATANDAŞ DÜŞÜNÜLMEDİ 
2015 Haziran ayından sonra, yönetmelik değişikliğinden sonra daha önce 300 lira ödenen, 500 lira ödenen rakamlar bir anda 3 katına, 5 katına yani bin liralara, bin 500 liralara, 2 bin liralara çıktı. Bakın, 19 milyon araç sahibinden zaten 4 milyon araç sigortasız geziyor fakat yönetmelik devreye girdiği Haziran ayının 2015'inden üç aylık dört aylık dilimde trafik sigortası yaptırma oranı yüzde 83'ten yüzde 80'lere geriledi. Yaklaşık 350 bin 400 bin araç da trafik sigortası yaptırmadı. Bu kanundan sonra da yaptırmamaya devam edecek çünkü bu kanun vatandaşın lehine hiçbir şey getirmiyor arkadaşlar, bir beklenti oluşturuyorsunuz.”


İYİ POLİS  KÖTÜ POLİS 
İktidar mensuplarının sürekli olarak vatandaşta beklenti yaratıp iyi polis kötü polis oyunu oynadığını vurgulayan Akar, Bakan Faruk Çelik’e dönerek, “Şimdi burada Maliye Bakanı olmadığı için Sayın Faruk Çelik var. Faruk Çelik'in tatlı bir dili vardır, sendikaları ikna ederdi, işçi sendikalarını. İşçi sendikalarını öyle ikna ederdi ki sanki örgütlenmenin önündeki bütün problemler kalkıyor, işçiler bu örgütlenmede hak sahibi oluyor, sosyal haklarını güvence altına alıyor. Dinleseniz 10 tane kanun teklifi getirmiştir buraya, dinleseniz ben bile inanıyordum bazen ama tarihinizde en çok işçi haklarının geri alındığı dönemi yaşadık. Sayın Bakanım şimdi, bu görevi Mehmet Şimşek ve Sayın Ulaştırma Bakanı üstleniyor. Mehmet Şimşek kötü polisi, Ulaştırma Bakanı iyi polisi üstleniyor ve diyor ki vatandaşa bir algı yaratarak sanki bir şeyi çözüyormuşuz gibi, çözüyormuşuz gibi yapıyorlar” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız