FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.53° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

AKAR RADYASYON SKANDALINI SORDU

Körfez’de cumartesi günü yaşanan radyasyon olayını gündemine alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na cevaplaması için konuyla ilgili soru önergesi sundu.Akar, ya

11 Temmuz 2013 Saat: 11:47
AKAR RADYASYON SKANDALINI SORDU
AKAR RADYASYON SKANDALINI SORDU

Körfez’de cumartesi günü yaşanan radyasyon olayını gündemine alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na cevaplaması için konuyla ilgili soru önergesi sundu.Akar, yapılan çalışmalardan kendilerine bilgi verilmesini de istedi.

Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Körfez İlçesinde BOTAŞ adına iş yapan müteahhitlik firması çalışanları İlimtepe bölgesine giden doğalgaz boru hattında kaynak hatası olup-olmadığı ve sızdırmazlık tesbiti için çalışırken, saat 18.30 sıralarında Boru hattında sızdırmazlık tespiti için kaynak filmi çekilirken çevreye radyasyon yayılmış ve o bölgedeki Anadolu Döküm Fabrikasının radyasyon tehlike alarmı çalınca panik yaşanmış bir çok vatandaş da hastanelere akın etmişti. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, önceden neden önlemlerin alınmadığını ve olaydan sonra vatandaşlara herhangi bir bilgilendirme yapılıp yapılmadığını da sordu.Akar önergesinde Sağlık Bakanı Müezzinoğluna Bakanlık olarak konuya ilişkin ne gibi çalışmaların yapıldığını da sorarken olay günü ve sonrasında radyasyondan etkilenen vatandaşların olup olmadığınına ilişkin bilgi istedi.

Akar, soru önergesinde;

1. Konuya ilişkin daha önceden neden herhangi bir önlem alınmamıştır?

2. Sızıntısı sonrası ne gibi önlemler alınmıştır? Valilik, belediye ve İl sağlık müdürlüğü kamuoyunu bilgilendirmiş midir? Yoksa olay kamuoyundan gizlenerek sorumluluktan kaçılmış mıdır?

3. Vatandaşlarımızın hayatının hiçe sayıldığı bu olay sonrası Bakanlığınızca soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa sorumlular hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır?

4. Radyasyondan etkilenen vatandaşlarımızın sayısı belli midir? Olay günü ve sonrasında kusma, terleme, vücutta kızarıklıklar gibi belirtilerle kaç vatandaşımız hastaneye başvurmuştur? Bu vatandaşlarımıza tanı olarak ne konmuştur? sorularını sordu.

[KGVID]http://kocaelitv.com.tr/wp-content/uploads/2013/07/AKAR-YB.webm[/KGVID]

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız