FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Ak Parti'de aday adaylarına ilk set çekildi

Bu açıklama ortalığı karıştırır, Kabul etmeseniz de partiyi ikiye böler. Hatta küskünler çoğalır, muhalefete oy gider. Avuçlarını, ovuşturanlara fırsat verirsiniz. Hangi açıklama derseniz; Ak Parti İl

20 Ağustos 2013 Saat: 13:28
Ak Parti'de aday adaylarına ilk set çekildi
Ak Parti'de aday adaylarına ilk set çekildi

Bu açıklama ortalığı karıştırır,

Kabul etmeseniz de partiyi ikiye böler.

Hatta küskünler çoğalır, muhalefete oy gider.

Avuçlarını, ovuşturanlara fırsat verirsiniz.

Hangi açıklama derseniz; Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek’in, son haftalık il toplantısında yaptığı açıklama.İl Başkanı Mahmut Civelek, burada yaptığı açıklamada tek cümle ile adaylığa hazırlanan partililerin önünü kesti.Bu açıklama Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in önceki günlerde teşkilata yaptığı ziyaret sırasında “başkan adayı yapılmayan teşkilat üyeleri küsmez, bizde küskünlük olmaz” uyarısının devamı niteliğinde oldu.

Peki şuanda birçok Ak Partililerin sanal alem de tartışmaya başladığı, ilk defa teşkilat içerisinde güçlü farklı seslerin ortaya çıkmasına neden olan o açıklama neydi;

Başkan Civelek’in, “Mevcut başkanların aday olduğu yerlerde, başka adaylık başvurusu kabul edilemeyecek” söylemi, şuan birçok partiliyi şoka uğrattı.

Partide aylar öncesinde aday olmak isteyerek çalışmalara başlayan ve mevcut başkan adaylarını desteklemeyen teşkilat mensupları hem bu duruma isyan etti, hem de kara kara düşünmeye başladı.

Ama kara kara düşünenlere de Civelek’in cevabı hazır.“Bizde asıl olan hizmettir” diyen Civelek, “Hizmet sadece belediye başkanlığı değil, hizmet edilecek çok yer var” diyerek adaylığı planlayan partililere üstü kapalı mesaj verdi.

Peki bu mesaj gerektiği gibi alınacak mı? Yoksa parti içerisinde cepheleşmeye mi neden olacak?

Bu soruların cevabını yerel seçim takviminde göreceğiz. Fakat bu söylemler Ak Parti içerisinde ki bir çelişkiyi ortaya çıkardı.CHP ve MHP’yi sürekli aynı yüzlerle ve tek isim üzerine endeksli siyaset yapmakla eleştiren Ak Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, bu açıklamasıyla kendisi ile çelişti.

Ak Parti’de yine “kol kırılır yer içinde kalır” mantığı hakim olursa, kararsız olan ve sandıkta Ak Partiyi seçen kitlede değişiklik olmaz.

Fakat bir sohbetimiz de eski Orman ve Çevre Bakanı Sayın Osman Pepe’nin dediği gibi “Sıfırdan çıkılan bir yolda, araç beşinci vites ile giderse, binmek isteyen çok olur” diyerek partiye sonradan katılanlara gönderdiği mesaj, birçok partiliyi rahatsız etmişti.Ak Parti Genel Merkezin adaylık konusunda aldığı bu karar, teşkilat içerisinde anti tepki olarak, oyların farklı partiye kayacağının, siyasi anlamda ki tehlikesinin de görmezden gelmek en büyük hata olur.

Kimilerine göre hata olarak kabul edilmese de bu önemli söylemin dışında İl Başkanı Mahmut Civelek, adaylık boyutunu anlatırken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu örnek verdi.Örneğinde Karaosmanoğlu, tekrardan aday olursa, büyükşehir için yeni adaylık başvurusu alınmayacağını Civelek, “İnşallah başka aday çıkmayacak” diyerek işaret etti.

Ve bu ikinci açıklama da Civelek ile Karaosmanoğlu’nun arasının bozuk olduğu iddialarına cevap verir niteliğinde…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız