FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu21.93° C / 23° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

AK Parti MKYK "yol haritası" için toplandı

Toplantıda olağanüstü kongre kararı alması bekleniyor.

11 Ağustos 2014 Saat: 16:19
AK Parti MKYK "yol haritası" için toplandı
AK Parti MKYK "yol haritası" için toplandı

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplandı.

Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantı, saat 13.20'de başladı.

Toplantıda, Erdoğan'ın, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla olağanüstü kongre kararı alması bekleniyor.

AK Parti Tüzüğü'ne göre, Büyük Kongreyi olağanüstü toplama yetkisi MKYK'da bulunuyor.

Büyük Kongre, Genel Başkan veya MKYK'nın ya da büyük kongre delegelerinin en az 5'te birinin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağrılabiliyor.

Şartların oluşması halinde MKYK'nın olağanüstü kongreyi bir hafta içinde ilan ederek, çağrı tarihinden itibaren, en geç 45 gün içinde yapma zorunluluğu bulunuyor.

Kongre, tüzüğe göre, en az 15 gün önceden ulusal bir gazetede ilan edilmesi gerekiyor.

Genel Başkanlık ve Başbakanlık koltuğuna aday ismin de MKYK gibi parti içi kurullarında yapılacak istişareler neticesinde belirlenmesi bekleniyor.

Genel bir takvim ortaya çıkar

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Olağanüstü Kongresi ile ilgili olarak, "Şu an kongre tarihiyle ilgili bir karar yok, bu sürecin bundan sonrasıyla ilgili karar yok. Sanırım bugünkü ilk toplantıda genel bir takvim ortaya çıkar" dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, AK Parti Genel Merkezi önünde gazetecelere seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Atalay, seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmeleri dün yaptıklarını, bugün de MKYK toplantısı düzenleyerek bundan sonraki süreçle ilgili değerlendirmeler yapılacağını söyledi.

"Genel Başkanımızı cumhurbaşkanı olarak seçtik. Allah hayırlı etsin, kendisi için ailesi için hayırlı olsun, ülkemiz ve milletimiz için inşallah hayırlı olsun" diyen Atalay, şunları söyledi:

"Biz çok gururluyuz, onurluyuz. Kendi liderimizi devletin tepesine, cumhurbaşkanlığına gönderdiğimiz için. Bundan sonra partimizde yeni genel başkanımız belirlenecek. Yeni hükümet kurulacak. Bu çalışmalar için de önümüzde bir zaman var. Partimizin en üst karar organı MKYK bugün toplanacak. AK Parti daima bir ortak akıl partisi olmuştur. Bütün sorunlarımızı, meselelerimizi, politikalarımızı ortak akılla yürütürüz. Bizim platformlarımızda, karar mekanizmalarımızda her şey çok açık konuşulur, bugüne kadar da öyle olmuştur. Bir karar için hepimiz düşüncelerimizi söyleriz ama karar çıktıktan sonra da o kararın etrafında birleşiriz. İnşallah bundan sonra da partimiz güçlü şekilde gidecektir."

Bugün belki genel bir başlama olacağını, gelecek günlerde istişare ve değerlendirmelerin devam edeceğini ifade eden Atalay, hayırlı bir karar çıkacağına inandığını, partilerinin güçlü bir parti ve hükümet olarak yoluna devam edeceğini kaydetti.

Bir gazetecinin, "28 Ağustos'a kadar kongre süreci tamamlanır mı?" sorusu üzerine Atalay, "Bu toplantılarda ele alınacak. Şu an verilmiş bir karar yok. Şu an kongre tarihiyle ilgili bir karar yok, bu sürecin bundan sonrasıyla ilgili karar yok. Sanırım bugünkü ilk toplantıda genel bir takvim ortaya çıkar" yanıtını verdi.

"Anketlerde genelde yüzde 56 ya da 58 bandında sonuçlar geliyordu, sonucu nasıl yorumlamak lazım?" sorusunu Atalay, şöyle yanıtladı:

"Bu işlerle ilgilenirim. Partimizin kamuoyu yoklamalarıyla hem de kendi alanımdır. Bizim beklediğimiz 52-55, 51-55 arası bir banttı. Araştırmalar daima içinde yüzde 1'lik, 2'lik bir risk taşır. Zaten tahminler belirtilirken de öyledir. Yani bütün bunlar analiz edilir ama seçime katılma oranları benzer faktörler burada belirleyicidir. O uzun analizlere girmeyeyim. Araştırmaların sonuçları da tahminleri de doğrusu tutarlıdır. Diğer adaylar için de bu geçerli. Araştırma sektörü kurumlaştı doğrusu başarılı bir trend çiziyorlar. Çok abartılı farklar yok birbiri arasında. Belki son günlerde 57'ye doğru çıkaran bir şey var. Onun dışında öbürlerinin hepsi hemen hemen 53, 54, 55 gibi oranlardı. Bana göre makul bir sonuç."

"Başbakanı belirleme sürecini etkiler mi?" sorusuna Atalay, "MKYK toplantılarında bunların analizi yapılacak, değerlendirmelerimiz olacak, sizlere de açıklanacaktır" yanıtını verdi.

Muazzam bir başarı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Cumhurbaşkanını doğrudan halkın seçtiği seçimde halkın ilk turda bu seçimi sonuçlandırması ve bir adayın ilk turda bu seçimi kazanması o aday açısından muazzam bir başarıdır. Türk demokrasisinin gücünü gösteren muazzam bir başarıdır" dedi.

Seçimde diğer partilerin büyük oranda birleşerek bir çatı adayı üzerinde anlaştıklarına işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

"Bu çatı adayla birlikte büyük bir koalisyon oluşturmaya çalıştılar ama onlar açısından maalesef bu Türk siyasi hayatında, muhalefetin siyasetsizleşmesinin örneği olarak ortaya çıktı. AK Parti açısından ise AK Parti adayının arkasında çok güçlü bir biçimde durdu. Sahada tam bir verimlilikle çalıştı. Ben bu seçimler başlarken şunu söylemiştim, aslında 3 aday ya da daha fazla aday olsaydı, bu kadar çok sayıda aday yarışıyor olmayacak, siyasetin adayıyla siyasetsizleşme adayı yarışıyor olacaktı demiştim. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi kendine sosyal demokrat diyor, MHP kendisine milliyetçi parti diyor. Onun dışında başka ideolojilere, siyasi fikirlerle tanımlayan partiler var. Bunların her biri kendi kimliklerinden vazgeçtiler, kendi siyasi kişiliklerinden vazgeçtiler, ideolojilerinden vazgeçtiler ve bir aday etrafından kenetlendiler. Fakat gördüğümüz gibi bu aday bu partilerin toplam oyunu bile alamadı."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız