FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu23° C / 23° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

AK Parti İki Yılını Değerlendirdi

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı 87. Yerel yönetimler danışma meclisi Fuar İçi Antik Kapı Restoran’da gerçekleşti. Mart ayının son Danışma Meclisi’nde iki yıllık değerlendirmeler yapıldı

26 Mart 2016 Saat: 09:39
AK Parti İki Yılını Değerlendirdi
AK Parti İki Yılını Değerlendirdi

Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı 87. Yerel yönetimler danışma meclisi Fuar İçi Antik Kapı Restoran’da gerçekleşti. Mart ayının son Danışma Meclisi’nde iki yıllık değerlendirmeler yapıldı

Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı'nın 87. Yerel yönetimler danışma meclisi gerçekleşti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimler öncesinde hazırlanan seçim beyannamesinde; tamamlanan, devam eden ve projelendirilen işleri Antikkapı Restoranda kamuoyu ile paylaştı.

 

YOĞUN KATILIM

Danışma meclisine Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Şemseddin Ceyhan, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkan Vekili Emine Okanay, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün, İlyas Şeker, Cemil Yaman, Radiye Sezer Katırcıoğlu, 12 ilçe belediye başkanları katıldı. Danışma meclisinin basına kapalı olan bölümünde üyelerden gelen sorular yanıtlanırken, geçmiş aylarda ve önümüzdeki aylarda yapılacak olan çalışmalar hakkında görüşüldü.

 

 

YATAN TEŞKİLAT OLMADIK

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ak Parti İl Başkanı Şemseddin Ceyhan,” Bu akşam il danışma meclisi toplantımızın sonunu icra ediyoruz. Mart ayı danışma meclisi toplantılarını sonlandırıyoruz. İki yılda neler yaptığımızı ve neler yapacağımızı sizlerle paylaşacağız. Ben oturduğum yerden belediye başkanlarımızın yapmış olduğu çalışmaları izlerken yoruluyorum. Beyannamelerimizin birçoğunu gerçekleştirdik. Söz vermediğimiz çalışmaları da gerçekleştirdik. Belediyelerimize gidip dar ölçekte beyanname noktasındaki çalışmalarını icra ediyoruz. Bütün bu çalışmaların sonunda teşkilatların bizlere aktarmak istediklerini alarak gerekli hususlarda çalışmalarımızı tamamlıyoruz. 1 Kasım seçiminden sonra kazandık diye yatan teşkilat asla olmadık. Bunun karşılığında Perşembe günleri sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyoruz” dedi.

 

267 BİN ÜYE

Ceyhan konuşmalarına şöyle devam etti:“Genel merkezimizin talepleri doğrultusunda 267 bin üyemiz var. Kocaeli ölçeğinde üye ziyaretlerimizi ve güncelleştirme çalışmalarını tamamladık. Türkiye’nin en başarılı teşkilat ortamı internet ortamlarında 12 defa Kocaeli teşkilatları birinci olmuştur. Şubat ayında da 87.5 puanla Türkiye birincisi Kocaeli teşkilatları olmuştur. İlçe teşkilatlarımızdan 972 ilçenin birincisi Kartepe Teşkilatı oldu. Türkiye’nin ikinci de Başiskele Teşkilatı oldu. Nisan ayında eğitimlerimiz başlıyor. İlçe teşkilatlarımızın tamamına Derbent Otel’de sabah ve akşam dersleri verilecek. İdeal teşkilatçılık, yeni anayasa ve başkanlık modelleri, güncel konularımız. 2 Nisan’da ilk eğitimler başlayacak. İlk eğitime Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Ataş gelecek. 2500 teşkilat mensubu eğitilmiş olacak. 2 gün önce Ankara’daydık. Başbakanımızla muhabbet etme fırsatımız oldu. Kocaeli teşkilatlarının heyecan ve enerjisine her yerde değiniyor. 1 Kasım seçimlerinde vaat ettiğimiz her şeyi tamamladık. 720 bin taşeron işçisinin kamuda istihdamını sağladık.

 

CHP’Lİ VEKİLE GÖNDERME

Milletvekilleri adına söz alan Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker,” Yoğun bütçe görüşmelerini gerçekleştirdik ve bitirdik. Bütçemizin büyüklüğünü merak ediyor olabilirsiniz. 570.5 milyar liralık bütçeyi onayladım. Bu bütçenin en büyük kısmı tamamıyla yatırımlara harcanıyor. Ak Parti öncesinde bütçenin yarıdan fazlası faiz ödemelerine gidiyordu. 2016 bütçesinde faiz yüzde 12.5 seviyesine indirildi. Yatırımlarda en büyük kalemi eğitime ayırıyoruz. 109 milyar lira eğitime ayrıldı. İkinci büyük payı sağlık hizmetlerine ayırıyoruz. 2016 bütçesinde 7 kat artarak 95 milyar liraya çıkarıldı. 15-16-17 gençlik kurultayı gerçekleşecek. Türkiye’nin değişik yörelerinden gençlikle ilgili ne tür çalışmalar yapılması gerekir konusuyla ilgili çalışmalar yapacağız. CHP’li Kocaeli vekillerden biri belediye Kocaeli’de çalışmıyor diye konuşuyor. Ak Parti öncesinde Kocaeli’nin içerisinden burnunu tıkayarak geçen insanları herhalde görmedi. Tüm Kocaeli’nin lağımı akıyordu. Bunlarda bir hastalık var. Geçmişi inkar ederler. Bugünle kıyaslama yapmaktan kaçınmış. Gereken cevabı mecliste ona vereceğim” diyerek CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’a göndermede bulundu.

 

ÇALIŞMALARIMIZ BAZILARINI


HUZURSUZ ETTİ

Şeker’in ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,”  2014 Belediye Başkanlık seçimlerinin üzerinden bugün itibariyle 2 yıl geçti. Seçim vaatlerimizin yüzde 77’sini tamamladık. Siyasat ciddiyet ister. Bu fedakarlıkları yaparak bu güne kadar geldik. Bizim siyaset anlayışımızda dedikodu yok. Haketmediğimiz bir şeyi siyasette elde etme hakkımız yok. Hesabını veremediğimiz hiçbir işi yapmadık. Milletin bu güveni ve inancıyla Türkiye’nin engel tanımadan ilerlemesi bazılarını huzursuz etti. Şehir hizmetlerinin çok önemli bir kısmı rutin hizmetlerdir. Kanalizasyonun, suyun, derelerin akması, atık suların arıtılması, fakirlere yapılan hizmetler, toplu ulaşımın en az sorunla işlemesi gibi bizim yaptığımız binlerce iş rutin işlerdir. Rutin olmaları önemsiz oldukları anlamına gelmez” diye konuştu.

 

METRONUN İLK ADIMLARI

2014’den bu yana 2 yılda 2 milyar 255 milyon liralık yatırımın yapıldığını söyleyen Karaosmanoğlu,” Öncelikle konforlu, hızlı, güvenli ve çevreci ulaşımda Türkiye’ye örnek olacak hamlelere imza atarken, 240 adet yeni otobüs ulaşım filosuna katildi. Üstelik Ulaşımpark A.Ş. ile toplu taşımada üst düzey profesyonel yaklaşıma ulaşıldı. Kocaeli’nin 25 yıllık hayali olan hafif raylı sistemde geri sayım devam ediyor. Otogar ile Sekapark arasında çift hatlı olarak yol alacak Akçaray tramvay hattında rayların döşenmesine başlandı. 2017 yılında Kocaeli halkı, tramvay ile yolculuk etmenin keyfini yaşayacak. Yine 2 yıl gibi kısa zamanda Yüksek Hızlı Tren, İstanbul-Adapazarı arası hattı hayata geçti. Tablo güzelliğinde köy yollarında araç sürerken, Gebze Topçular Köprülü Kavşağı ve Körfez Petkim Kavşağı çok sayıda kavşak hizmet vermeye başladı. İzmit Kadıköy Katlı Otoparkı ve Gölcük Katlı Otoparkı gibi projelerle otopark ağı daha da büyütüldü. İzmit Perşembe Pazarı Yeraltı Otoparkı, Eski Valilik Yeraltı Otoparkı, Izmit Devlet Hastanesi Yeraltı Otoparkı proje çalışmaları da devam ediyor. İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde iki yakanın buluşmasına metreler kaldı. Metronun ilk adımları da atılmaya başlandı. Körfez-Cengiz Topel, Darıca-Gebze-OSB metro hatları ve Marmaray Gebze bağlantısı, Kuzey ve Güney Marmara Otoyolları proje çalışmaları devam ediyor” dedi.

 

İNŞAATLAR SON NOKTAYA GELDİ

Karaosmanoğlu sözlerine şöyle devam etti:”İzmit Outlet Kavşağı ve Dilovası Eynerce Kavşağı gibi 7 adet kavşakta çalışmalar devam ediyor. 12 adet köprülü kavşak ve tünel geçişinin ise proje çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir’in ilk viyadük çalışması olan Derince Alternatif Yolu’nun 4. etabında projeyle ilçenin iki mahallesi birbirine kavuştu. Kobis Kocaeli sınırları içerisinde kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için geliştirilen bir sistemdir. Köseköy, Alikahya, Yıldız Konutları ve Yahya Kaptan'dan başlayan ve Plaj Yoluna kadar devam eden 18 adet istasyon bulunmaktadır. İstasyonlularımızda  en az 8 en fazla 15 olmak üzere 208 bisiklet park ünitesi bulunmaktadır. Herhangi bir istasyondan alınan bisikleti istediğiniz bir başka istasyona teslim edebiliyordunuz. İzmit Sahil Yürüyüş Yolu, Çayırova Çağdaşkent Yürüyüş Yolu, Karamürsel Dereköy Yürüyüş Yolu, Kandıra-Kefken Orman Kampı Yürüyüş Yolu vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.12 ilçede kent meydanları kurma çalışmaları kapsamında Dilovası Belediye Binası ve Kent Meydanı tamamlandı. Karamürsel ve Başiskele’de inşaatlar son noktaya geldi. Kartepe ve Kandıra kent meydanları da projelendirildi ve çalışmalara başlanacak.”

 

MİÇO KOYUNA KADINLAR PLAJI

“ Kocaeli’nde herkesin başını sokacağı bir evi olması için Kent Konut’un projelerini kesintiye uğratmayan Büyükşehir, İzmit Tuana Evleri’nin 1. etabını tamamladı, 2. etap ile Derince Çınarlı Kent Evleri devam ediyor” diyen Karaosmanoğlu,” Körfez Hereke Sahil Kampı ve Karamürsel Sahil Düzenlemesi, Kandıra Kerpe Paşaağzı Sahili, Gebze Tatlıkuyu Vadisi, İzmit Sekapark 3. Etap tamamlandı. Dilovası Bayraktepe, Başiskele Aytepe Diriliş Kampı, Gebze Beylikbağı Kent Ormanıve Kandıra Kerpe Sahili’nde çalışmalar devam ediyor ve bu yaza yetiştirilmesi planlanıyor. Ayrıca Kandıra Miço Koyu’nda ise bu yaza bir kadınlar plajımız yer alacak. 2 yılda içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyondan oluşan 1.093 kilometre alt yapı çalışması yapıldı. İçme suyu SCADA’da istasyon sayısı 32’den 206’ya çıktı. Gölcük’ün Siretiye ve Şevketiye köylerine içme suyu arıtma, Gebze’nin Balçık köyüne biyolojik arıtma tesisi kuruldu. Dilovası ile Başiskele Kullar’da atıksu arıtma tesislerinin inşaatı devam ediyor” dedi.

 

SOSYAL PROJELER

Karaosmanoğlu son olarak,”Atık suyun geri kazanılıp sanayiye verilmesi için İzmit ve Körfez’de grisu tesisleri hayata geçirildi. 7’den 70’e Kocaeli halkına hayatın her alanıda hizmet eden Büyükşehir Belediyesi; 6. Sınıflara Tablet Bilgisayar Dağıtımı, Kocaeli Kitap Fuarı, Bilgievleri, KO-MEK, Annelere Süt, Engelli Nakil Servisi, Hasta Nakil Servisi, Gıda ve Giyim Tanımlı 41 Kart, Köylere Ortak Fırın gibi sosyal projeler devam etti. Kocaeli gençliğine kılavuz olma amacıyla çıkılan yolda hayata geçirilen Akademi Lise ise lise öğrencilerine hem üniversiteye hazırlanma imkanı sundu, hem de yuva sıcaklığında hizmet verdi” diye konuştu.   

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız