KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık7.27° C / 11° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Aile hekimleri iş bıraktı

Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanları, sorunlarının gündeme gelmesi için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi

12 Aralık 2014 Saat: 14:07
Aile hekimleri iş bıraktı
Aile hekimleri iş bıraktı

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen ile KESK’e bağlı SES Kocaeli Şubeleri, CHP ve çeşitli STK’lar dün sorunlarının gündeme gelmesi için Santral Aile Sağlığı Merkezi önünde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştiren sağlıkçılara destek verdi. ASM önünde basın açıklamasında bulunan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve SES Kocaeli Şube yönetim kurulu adına konuşan Gökhan Bektaş Aile Hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının sorunlarının biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

 

ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİYORLAR

 Santral ASM önünde basın açıklaması yapan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Çeker yaptığı açıklamada, 20 bini Aile Hekimi, 20 bini ise aile sağlığı çalışanı olmak üzere 40 bin sağlık çalışanının aile hekimliği sisteminde açıkça mağdur edildiğini belirtti. Başkan Çeker, “Bu hafta yayınlanan genelge ile ‘Cumartesi günleri de çalışacaksanız’ denilmiştir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Sayın Bakan ‘Pazar günleri de çalışacaklar’ diyerek aba altından sopa göstermektedir. Sağlık Bakanlığı personel sayısı ve iş yükü konusunda başı sıkıştığında aile hekimlerini ve aile sağlığı çalışanlarını aklına getiriyor. Sağlıkta dönüşüm ile mahvettiği sağlık sisteminin faturasını aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına kesmeye çalışıyor. Acillerde nöbet tutacak hekim ve sağlık personeli sayılarında sıkıntı çıkıyor, bakanlığın ilk aklına gelen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları. Oysa 4 bine yakın hekim, hekimlik görevleri ile uzaktan yakından ilgi ve alakası olmayan idari görevlerde istihdam ediliyor. Onlara nöbeti aklına bile getirmiyor” dedi.

 

MALUM-SEN NEDEN YOK?

Aile Hekimleri ile sözleşme imzalanırken sadece kendi işlerini yapacaklarının belirtilmesine karşın sözleşme şartlarına bakanlık tarafından uyulmadığını kaydeden, “Aile hekimliği ve aile sağlığı çalışanlarının sorunlarına kulak verilmeli, talepleri yerine getirilmelidir. Soruşturma açmaya yeltenenler suç işleyeceklerdir. Böyle bir girişimde bulunmamalıdırlar. Burada bir hak ve hukuk mücadelesi varken yetkili ‘malum sen’in niçin olmadığını aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları iyi sorgulamalıdır. Kendilerine yapılanlara ses çıkarmayan, Hakları için alanlara çıkmayanlardan hesap sormalıdırlar. Varsa üyeliklerini gözden geçirmelidirler.  Sağlık Bakanlığı, aile hekimliği sistemini mahvetti. İçinden çıkılmaz bir hale doğru sürükledi. Çalışanlara zulme son verin ve sistemi çalışanlar için zalimlik aracı olmaktan çıkarın” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız