FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Ağaç-İş Sendikası başkanı açlık grevine başladı

Ağaç – İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şener Furuncu, bir ayı aşkın süredir Yıldız Entegre ve Yıldız Sunta işçileriyle birlikte yaptığı eylemi büyüterek açlık grevine başladı.

11 Ağustos 2014 Saat: 13:52
Ağaç-İş Sendikası başkanı açlık grevine başladı
Ağaç-İş Sendikası başkanı açlık grevine başladı

Ağaç – İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şener Furuncu, bir ayı aşkın süredir Yıldız Entegre ve Yıldız Sunta işçileriyle birlikte yaptığı eylemi büyüterek açlık grevine başladı. Furuncu açlık grevi öncesi Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması yaparak, grevleri için imza kampanyası başlattı.

Fabrika yönetimi ve sendika genel merkezinin kendilerinden habersiz imzaladığı toplu iş sözleşmesi ve son olarak 5 iş yeri temsilcisinin görevinde uzaklaştırılması nedeniyle mağdur edildiklerini düşünen Ağaç – İş Şubesi’ne üye işçiler yaptıkları eylemleri büyütüyor. Bir ayı aşkın süredir yapılan eylemler, işçilerin haklarını geri almasını talep eden Şube Başkanı Şener Furuncu’nun açlık grevine girmesiyle yeni bir boyut kazandı. Açlık grevi ile ilgili kısa bir açıklama yapan Furuncu, “Bu sorun çözüme kavuşana kadar direneceğim. İnşallah sonuç erken alınır da ben de açlık grevi nedeniyle mağdur olmam” ifadelerini kullandı.  

TOPLANAN İMZALAR VALİLİĞE VERİLECEK

Açlık grevi ile ilgili ilk açıklamayı Sabri Yalım Parkı’nda yapan Şener Furuncu, daha sonra fabrika önüne giderek grevini resmen başlatırken, Ağaç - İş  Kocaeli Şubesine üye işçilerde imza kampanyası başlattı. Sabri Yalım Parkı’nda bildiri dağıtıp masa açarak seslerini duyurmaya çalışan işçilerin en az 10 bin imza toplamayı hedefledikleri öğrenilirken toplanan imzalar ise sendika şube yönetimi tarafından valiliğe verilecek. İmza kampanyası ile ilgili basın açıklamasını yapan, görevden alınmış iş yeri temsilcisi Ahmet Yavuz, Yıldız Entegre ve Yıldız Sunta yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

YÖNETİME SESLENDİ

Fabrika yönetimine seslenen Yavuz yaptığı açıklamada özetle şunları kaydetti; “Çalıştığımız iş yerine faydalı olabilmek için dişimizi tırnağımıza taktık, alın terimizle ekmeğinize ortak olduk. Bu kadar yeme hırsı neden. Sizin bize yaptığınıza sadece yaban belgesellerinde rastlanır. Siz yaşam haklarımızı elimizden alıyorsunuz. Sizden sadece insanca yaşamak için bir ücret talep etmekle sizi öldürmüyoruz. Aynı gemide yaşıyoruz. Siz ölürseniz bizde ölürüz. Neden beraberce ve insanca yaşamayı tercih etmiyorsunuz. Bizler size isyan ediyoruz. Bu olara bizim tarafımızdan bakmayı neden denemiyorsunuz” dedi.

O YILAN BİR GÜN SİZİ DE SOKAR

Yanımızda olmayan işçi emekçi arkadaşlara sesleniyorum diyen Yavuz, “ bizim mücadelemiz kimin mücadelesi. Biz sizler için mücadele ederken sizler yoksunuz. Bugün bizi işten atan yarın sizi de atabilir. Biz Yıldız Sunta ve Entegrede bir devrim yaptık. Seçimi kazandık her türlü çelmelere karşı mücadele ettik. Hiç sordunuz mu kendinize. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın anlayışıyla yaşarsanız, o yılan bir gün sizi yada bir yakınınızı da sokar. Ülkede hiçbir başarı cezasız kalmıyor. Bunun bilincinde olarak bizde duyarlı halkımızın bize destek vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız