CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

AFETE MARUZ BÖLGE BİLMECEYE DÖNDÜ

Marmara Bölgesini vuran 17 Ağustos 1999daki büyük depremin merkez üssü Kocaelinin Gölcük İlçesinde, yıkım kararı verilen ağır hasarlı binalardan bugüne kadar sadece ikisi sembolik olarak yıkılırken, a

27 Şubat 2013 Saat: 13:08
AFETE MARUZ BÖLGE BİLMECEYE DÖNDÜ
AFETE MARUZ BÖLGE BİLMECEYE DÖNDÜ

Marmara Bölgesi'ni vuran 17 Ağustos 1999'daki büyük depremin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde, yıkım kararı verilen ağır hasarlı binalardan bugüne kadar sadece ikisi sembolik olarak yıkılırken, 'afete maruz bölge' denilerek boşalttırılan binalarla ilgili de tam bir karmaşa yaşanıyor.

Kavaklı Mahallesi'nde yanyana 5 katlı iki binadan birinin 'afete maruz bölgede' denilip yıktırılmak üzere boşalttırılması, diğerinin bölge dışında kaldığı belirtilerek kullanılmaya devam edilmesi kafaları karıştırıyor.

Geçen yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999'daki depremin yaklaşık 6 bin kişiyle en fazla can ve mal kaybının meydana geldiği yerleşim birimi olan Gölcük İlçesi'nde sorunlar bitmiyor. Hasarlı binaların yıkımıyla ilgili belirsizlik sürerken, özellikle Kavaklı Mahallesi'nde 'afete maruz bölge' karmaşası yaşanıyor.

Deprem sırasında meydana gelen çökme nedeniyle birçok evin deniz suyu altında kaldığı Kavaklı Mahallesi'nin bir bölümü, denize doğru kayma ve çökmenin sürdüğü gerekçesiyle 'Afete maruz bölge' kapsamına alınarak aralarında 5 katlı olanların da bulunduğu binalar boşalttırıldı. Daire sahiplerine, yaptırılan kalıcı konutlardan, binada kaç dairesi olursa olsun bir kalıcı konut verildi. Ne var ki geçen yıl 'afete maruz bölge' uygulamasının kaldırıldığı belirtilince işler iyice karıştı.

ŞİMDİ DE VERGİ İSTENİYOR
Buradaki bina sahiplerinden Müzeyyen Özgün, depremden sonra yapılan tesbitte 5 katlı binaları için 'sıfır hasar' raporu verilip oturabileceklerinin bildirildiğini, iki yıl sonra ise bu kez 'Binanız afete maruz bölge içinde' denilerek boşalttırıldığını, kendilerine bitişik binaya ise mantık dışı bir uygulama ile afete maruz bölge dışında kaldığı yolunda rapor verildiğini söyledi.

YANYANA İKİ BİNA, ŞAŞIRTICI KARAR
Müzeyyen Özgün, 'afete maruz bölgede' kaldığı gelerçesiyle boşalttıkları ve şu anda içi yağmalanan binalarına bitişik, içinde insanların oturduğu 5 katlı binayı da göstererek, "Bizim bina afete maruz ilan ediliyor. Bize bitişik blok olan bina edilmiyor. Oraya oturma izni veriliyor. Buraya verilmiyor. Bunu çizen mühendisi de merak ediyorum. Ne gördü de orayı bıraktı, burayı aldı. Bunun cevabını da versinler. Yani böyle bir çizim, böyle bir uygulama akıl işi olabilirmi? Bunların cevabını istiyoruz" diyerek bunun cevaplandırılmasını istedi.

HIRSIZLAR YAĞMALADI
Orhan Sezer ise terkedilen bu binalardaki kullanılabilecek ne varsa hırsızlar tarafından yağmalandığını, metal olan her şeyin çalındığını belirterek, "Kat kaloriferim ve diğer ne var ne yok aldılar. Ben 75 yaşında emekli bir insanım. 'Kardeşim yardımcı olun' dedim. Bu kez bana belediyeden 'Afete maruz bölge uygulaması kalktı' dediler. Bu kez su işletmesine gittim, suyu açtırmak istedim, bana afete maruz bölgenin kalktığı şeklinde bir yazının kendilerine gelmediğini söylediler" diyerek tepkisini dile getirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız