FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

AFAD, kamp kuruyor

Duhok ve Zaho’da 20 bin Iraklı sığınmacı barınacak.

14 Ağustos 2014 Saat: 13:49
AFAD, kamp kuruyor
AFAD, kamp kuruyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD), Duhok ve Zaho’da, Iraklı sığınmacılar için kuracağı kamp alanlarında iş makineleri çalışmaya başladı.

AFAD ekibinin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileriyle Duhok’un Şariya beldesinde belirlediği alanda, 30 iş makinesiyle zemin düzeltme çalışması yapılıyor. Şariya Çadır Kampı’nda ilk etapta 10 bin kişi kalacak. Sonraki süreçte kamp alanı genişletilerek daha fazla insanın barınması hedefleniyor.

İkinci kamp çalışması, Duhok’un Zaho ilçesinde yürütülüyor. Besiva Çadır Kampı’nda da 10 bin kişi barınacak.

AFAD Şanlıurfa İl Müdürü Mahmut Sönmez, sığınmacıların kışı da geçirebilecekleri şekilde kampların hazırlandığını söyledi. Sönmez, Duhok’ta tahsis edilen alanın, kampı büyütmeye müsait olduğunu, bu nedenle ihtiyaç duyulması halinde daha fazla çadırı kurabileceklerini ifade etti.

AFAD Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durum Şube Müdürü Kamuran Çetin de zemin çalışmasının ardından su, elektrik ve kanalizasyon işlemlerini bitireceklerini belirterek, "Yüzümüzün akıyla bu projeyi başarıya ulaştırarak, insanların daha iyi şartlarda barınmasını sağlayacağız" dedi.

GEÇİCİ BARINMA İÇİN 50 ÇADIR KURULDU

Bu arada AFAD ekipleri, Zaho’nun Deribun bölgesinde, açıkta kalan sığınmacılar için acil ihtiyaca cevaben geçici olarak 50 çadır kurdu.

IŞİD, Yezidi Kürtlerin, "Şengal" diye adlandırdıkları Musul'un Sincar ilçesini 3 Ağustos'ta ele geçirmişti. IŞİD'in, saldırısı üzerine Peşmerge çekilmek zorunda kalırken, binlerce Yezidi, bölgeyi terk ederek, Duhok, Erbil ve Suriye'ye sığınmıştı. Duhok ve Zaho bölgelerinde yaklaşık 100 bin Yezidi olduğu tahmin ediliyor.

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız