KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:17
Güneş06:43
Öğle12:59
İkindi16:21
Akşam19:03
Yatsı20:22
konak
ozturk group
TORKU
FREKANS
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu21.47° C / 22° C

az bulutlu

tuana
SEMT KOCAELİ
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Siyaset

Adli sürece müdahale etmemiz mümkün değil

TBMM Başkanı Çiçek, Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Köylü'nün komisyon üyeliğinin sona erdirilmesi için Başkanlığın adli sürece müdahale edemeyeceğini vurguladı.

2 Aralık 2014 Saat: 13:20
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 785 kez okunmuştur

Adli sürece müdahale etmemiz mümkün değil
Adli sürece müdahale etmemiz mümkün değil

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Grup Başkanvekillerinin, AK Parti Kastamonu Milletvekili, Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün, komisyon üyeliğinin sona erdirilmesi yönünde yaptığı başvuruya, "Başkanlığımızca adli sürece müdahale niteliği taşıyacak bir işlem tesis edilmesi mümkün bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Çiçek, başvuruya ilişkin CHP Grubuna gönderdiği yazıda, şunları kaydetti:

"İlgi yazınızla, TBMM İçtüzüğü'nün 109. maddesindeki şartlar oluştuğundan Meclis Soruşturması Komisyonu Başkanı Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün, yaptığı uygulamalardan bahisle Komisyon üyeliğinin sona erdirilmesi için işlem başlatılması talep edilmiştir.

Malum olduğu üzere Meclis Soruşturması Komisyonu Anayasa'nın 100. maddesi çerçevesinde gerçekleştirilen adli bir faaliyettir ve Meclis Soruşturması Komisyonunun adli mahiyetteki faaliyeti, üyelerinin 8 Temmuz 2014 tarihinde seçilmesinin ardından 9 Temmuz 2014 tarihinde başlamıştır. Meclis Soruşturması Komisyonunun faaliyetleri ceza yargılaması usul ve esaslarına göre yürütülmektedir.

TBMM Başkanı'na İçtüzük'ün 109. maddesinin üçüncü fıkrasında Meclis Soruşturması Komisyonuna seçilmeye engel hallerle ilgili tanınan yetki Komisyonun seçilip göreve başlamasından sonraki adli faaliyetlerini kapsamamaktadır.

Anayasa ve İçtüzük TBMM Başkanı'na adli bir faaliyette bulunma yetkisi vermemektedir. Anayasa'nın 138. maddesine göre hiçbir organ, makam, merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasına müdahale hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır.

Nitekim benzer konularda geçmişte yapılan başvurulara TBMM Başkanlığının verdiği cevaplarda da Başkanlığın talep edilen türde bir yetkisinin bulunmadığı teyit edilmektedir.

Açıklanan nedenlerle Başkanlığımızca adli sürece müdahale niteliği taşıyacak bir işlem tesis edilmesi mümkün bulunmamaktadır."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız