FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.97° C / 20° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ACABA SİZ DE KIŞ DEPRESYONUNDA MISINIZ?

Çünkü kış depresyonunu yakalanmış olabilirsiniz.Liv HOSPITAL Uzman Klinik Psikolog İrem Can Esenkaya kış depresyonunu ve korunma yöntemlerini anlattı. Kış karamsarlığı nedir? Kış mevsimi nasıl bir etk

30 Ocak 2013 Saat: 22:25
ACABA SİZ DE KIŞ DEPRESYONUNDA MISINIZ?
ACABA SİZ DE KIŞ DEPRESYONUNDA MISINIZ?

Çünkü kış depresyonunu yakalanmış olabilirsiniz.Liv HOSPITAL Uzman Klinik Psikolog İrem Can Esenkaya kış depresyonunu ve korunma yöntemlerini anlattı.

Kış karamsarlığı nedir? Kış mevsimi nasıl bir etki yapıyor?

Kış karamsarlığı, sonbaharda başlayıp kış aylarında devam eden ve her sene aynı zamanlarda görülen bir depresif duygu durumudur.Bu duruma kış depresyonu denilmesinin sebebi hep aynı mevsimde tekrar etmesidir.Kış depresyonunda, kişi olumlu olaylar yaşadığı halde kendini depresif hissedebilir.Kış mevsiminin insanlar üzerinde belirli etkileri vardır.Bu etkilerin nedeni azalan güneş ışınlarıdır.Güneş ışınları azalınca kişinin biyolojik saati bozulabilir, duygu durumunu etkileyen hormon olan serotonin (mutluluk hormonu) azalır ve uykuyu etkileyen hormon olan melatonin seviyeleri artar.Bu bozulmalar mevsimsel depresyona zemin hazırlayan en önemli unsurlardır.

Kış depresyonu belirtileri nelerdir?

Mutsuz hissetme, umutsuzluk, kaygılı olma, enerji düşüklüğü, kollarda ve bacaklarda ağırlık hissi, sosyal hayattan geri çekilerek içine kapanma, fazla uyuma, zevk veren aktivitelerin zevk vermemesi ve özellikle karbonhidrat tüketimi isteğinde artış olarak görülen iştah değişiklikleri olarak sıralanabilir.Bu belirtiler sonucunda hem kişi konsantrasyon bozukluğu yaşamaya hem de sosyallik azaldığı için gelen hareketsizlik ve yemek yemede artış ile kilo almaya başlar.

Risk faktörleri nelerdir?

Kadın olmak, ekvatordan uzak bölgelerde oturmak- ki biz Türkiye'de yaşadığımız için şanslıyız, ailede mevsimsel depresyon bozukluğu olması ve halihazırda klinik düzeyde depresyon veya bipolar hastası olmak risk faktörleri arasındadır.

Kış depresyonunu nasıl teşhis ediyorsunuz?

Öncelikle kişinin depresyon mu, bipolarite mi, kış depresyonu mu yaşadığının ayırıcı tanısını yapmak gerekir.Mutsuz hissetme, umutsuzluk, kaygılı olma, enerji düşüklüğü., fazla uyuma gibi belirtiler kişinin hayatını ve fonksiyonelliğini olumsuz etkileme aşamasına geldiyse ve belirtilerle başa çıkmakta zorlanıyorsa kış depresyonu geçiriyor olabilir.Böyle bir durumda kişinin bir ruh sağlığı uzmanına başvurması önemlidir.

Ciddiye alınmalı mı?

Kesinlikle.Çünkü araştırmalar bir kere depresyona giren insanların tekrar depresyona girme riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.Buradan hareketle ne kadar erken zamanda bu belirtiler ile başa çıkmak için yardım alınırsa kişinin hayat kalitesi o kadar artar.Kış depresyonu tedavi edilmediği zaman intihar düşüncelerine, sosyal geri çekilmeye, iş veya okul yaşamında problemlere ve alkol kullanımına sebep olduğu biliniyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız