FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu15.54° C / 16° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

ABD Türkiye'ye silah satıyor

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah satışı yapılacağını açıkladı. Silahlar havadan havaya güdümlü olduğu için IŞİD'e karşı kullanılması öngörülmüyor ancak uzmanlara göre, ABD i

13 Ağustos 2014 Saat: 17:03
ABD Türkiye'ye silah satıyor
ABD Türkiye'ye silah satıyor

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, Türkiye ve Suudi Arabistan’a silah satışı yapılacağını açıkladı. Açıklamaya göre, silahlar Türk Hava Kuvvetleri’nin genişletilmiş kıyı bölgesini ve sınırlarını, gelecek tehditlere karşı savunma kapasitesinin artmasını sağlayacak.

Ajans, Türkiye’ye, 145 AIM-120C-7 isimli orta mesafeli havadan havaya güdümlü füze ve bununla bağlantılı donanımın satılacağını duyurdu. Satılacak malzemenin yaklaşık maliyeti ise 320 milyon dolar, yani yaklaşık 691 milyon Türk Lirası.

Gönderilecek askeri malzeme, Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 filosunda kullanılacak. Aynı zamanda, Türkiye’nin ilk olarak 2017’de iki tane almayı planladığı ve üretim aşamasında proje ortağı olduğu, eski nesil uçaklara göre dört kat fazla kabiliyete sahip olan F-35’lerde de kullanılabilecek. 2017’den sonra 100 adet alınacak olan F-35’ler, önceden gönderilen bombaların ulaşacağı noktayı –hedefin yer değiştirmesi halinde- değiştirme kabiliyeti var.

Türkiye'nin satın alacağı silahların üretimini de Amerikalı savunma sistemleri üretim ve geliştirme şirketi Raytheon, Arizona’daki tesislerinde yapacak.

Suudi Arabistan’a da silah satılacak

Suudi Arabistan hükümeti de, uyarı ve kontrol sistem uçaklarının geliştirilmesi için 2 milyar dolar ödeyecek. Ajanstan yapılan açıklamada, geliştirme işleminin ‘Orta Doğu’da istikrarı sağlayan ve bunun için çok önemli bir güç olan dost ülkenin güvenliğine katkı yapacağı’ söylendi.

İki ülkeye yapılacak satış da Savunma Güvenliği İşbirliği ajansı tarafından resmen duyuruldu ancak kesinleşmesi için alıcılarla yapılacak görüşmelerin ardından ABD Kongresi’nin onayından geçmesi gerekiyor.

'ABD ile ilişkilere dolaylı etkisi olur'

Güvenlik alanında da çalışma yürüten siyaset bilimci, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Amerika Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Yeğin, konuyla ilgili olarak “Bunlar bizim zaten hali hazırda kullandığımız silahlar, son zamanlarda daha fazla gerekebiliyor” dedi ve ekledi: “Ancak ihtiyaçtan biraz daha fazla alınmış, bunun sebebi ABD ile ilişkileri geliştirmek olabilir.”

Haziran ayının başlarında Musul’u ele geçiren IŞİD, Irak’taki ilerleyişini sürdürüyor. Erbil’e yaklaşık 35 km mesafedeki köylere ulaşınca Kuzey Irak’taki Amerikan petrol şirketleri çalışanlarının büyük kısmını tahliye etti. ABD Hava Kuvvetleri, IŞİD’in Erbil yakınlarındaki mevzilerine ve konvoylarına da hava saldırıları düzenliyor.

Yeğin, Türkiye’nin yapacağı duyurulan silah alımının yeni bir operasyona ya da IŞİD’e yapılan müdahaleye katılma bağlamında bir politika değişikliğine işaret etmediğini, dolaylı ilişki geliştirmeye yarayacağını söylüyor:

“Bu silahları biz zaten kullanıyoruz, Türkiye’nin kapasitesine bir şey katmıyor. 10 tane değil 100 taneye sahip olmamız da güç dengesini değiştirmez. Bir de bunlar havadan güdümlü füzeler, IŞİD’e karşı zaten kullanılamaz. Amerika’ya karşı ilişkileri dolaylı yoldan geliştirmek için atılmış bir adım olabilir.”

'Suriye sınırında ve Ege’de kullanılır'

Yeğin, IŞİD’e karşı kullanılması olası gözükmeyen teçhizata Ege’de ve Suriye sınırında ihtiyaç duyulduğunu, ancak yine de ihtiyaçtan biraz daha fazla alındığını belirtti:

“Bizim zaten geniş filomuz var. Son zamanlarda gerekebiliyor ama bu yeni alınan miktar hem ihtiyacın biraz fazlası, hem de aslında küçük bir miktar. Havada bir karşılaşma olduğunda F-16’lar kalıp vurup geri gelse, bunu sadece üç kez yaptığında yetebilecek bir miktar. Üç bombardımanda biter.”

ABD’nin IŞİD’e yönelik düzenlediği ilk hava operasyonunun ardından Türkiye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin operasyonel anlamda destek vermediğini söylemiş; “Musul Başkonsolosluğu’ndan kaçırılan 49 Türk vatandaşının hâlâ IŞİD’in elinde, farklı bir şey yapmamız mümkün değildir” demişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız