CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ!

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ! Düzce Valiliği 9 Şubat sigarayı bırakma günü ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “2024 yılına kadar 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklar

9 Şubat 2013 Saat: 12:59
9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ!
9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ!

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ!

Düzce Valiliği 9 Şubat sigarayı bırakma günü ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “2024 yılına kadar 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir” denildi.

Düzce Valiliği tarafından 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Tütün ürünleri tüketiminden kaynaklanan kamusal, toplumsal ve tıbbi nitelikteki her türlü zarara karşı yürütülen mücadele kapsamında 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü tüm dünyada anlamlı ve önemli bir gün olarak değerlendirilmektedir. Sigara kullanımı, halk sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmektedir. Sistematik bir mücadele verilememesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2024 yılına kadar 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla sigara ile mücadelenin önemi her geçen gün artmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun kamuya açık bütün kapalı alanlarda uygulanmaya başlanmasıyla birlikte 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren tütün ile mücadelede yeni bir dönem başlamıştır. Dünyada ve Türkiye’de en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer alan tütün ürünlerinin kullanımı konusunda bu tarihten itibaren ülkemizde daha bilinçli, bilgili ve duyarlı çabalar tütün mücadelesini güçlendirmektedir. Tütün mücadelesinin bütün adımlarına halkımızın sahip çıkması kamusal hizmetlerin gücünü artırmaktadır. Bu amaçla, halkı bilinçlendirmek ve bırakma konusunda ihtiyacı olanlara tıbbi desteği sağlamak amacıyla Sigara Bırakma Poliklinikleri hizmet sunmaktadır. Sigara bırakma poliklinikleri sigara bağımlılığının tedavisi için destek sağlayan merkezlerdir. Sigara Bırakma Poliklinikleri sigarayı bırakmada hastaların yakından izlenmesi, iyi motive edilmesi ve psikolojik destek sağlanması nedeniyle başarı olasılığını arttırmaktadır. Sigara poliklinikleri sigara mücadelesinin de odak noktaları, simgeleri olmakla birlikte topluma sigaranın zararları ve neden bırakılması gerektiği ile ilgili mesajlar vermektedir. Ayrıca Bakanlığımızın Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattından da vatandaşlarımız sigarayı bırakma ile ilgili destek alabilmektedirler” denildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız