FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kapalı19° C / 19° C

kapalı

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

8. Kocaeli Kitap Fuarı Açıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin 8’incisini düzenlediği kitap fuarı vatandaşların yoğun katılımıyla açıldı. Fuar, 22 Mayıs tarihine kadar açık olacak

14 Mayıs 2016 Saat: 17:54
8. Kocaeli Kitap Fuarı Açıldı
8. Kocaeli Kitap Fuarı Açıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin 8’incisini düzenlediği kitap fuarı vatandaşların yoğun katılımıyla açıldı. Fuar, 22 Mayıs tarihine kadar açık olacak

Büyükşehir Belediyesi’nin 8’incisini düzenlediği kitap fuarı yoğun bir katılımla açıldı. Açılışa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, İlçe Kaymakamları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Bilgi evleri çocuk yazarları protokole kendi yazdıkları hikayelerden oluşan kitapları takdim etti. Fuarın onur konuğu tarihçi Dr. Mehmet Genç oldu. Kitap fuarının açılışı gerçekleştrildikten sonra protokol üyeleri Medeniyetler Tarihi Sergisini gezdi.

 

 

 

 

DÜNYA ORTALAMASININ ALTINDA

Açılış konuşmasını yapan tarihçi Dr. Mehmet Genç, “Böyle bir toplantıda kitapla ve okumayla ilgili olumlu şeyler söylemek gerekir. Türkiye’ye baktığımızda tüm parametreleriyle dünyanın ortalarında yer alıyor. Ancak kitap bakımından dünya ortalamasında çok alt sıralarda yer alıyor. Tarihimize baktığımızda 1830’lu yıllarda 2 bin, 3 bin adet kitap basılıyordu. Ancak bugün nüfusa oranladığımızda bile neredeyse bu sayılarda kitap basılıyor. Okumayı ve yazmayı kültürümüze entegre ederek çocuklarımızı böyle yetiştirmeliyiz” şeklinde konuştu.

 

BEŞİKTEN MEZARA

Genç’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kitap bizim medeniyetimizin anasıdır. Enerji kaynağıdır. Kitapsız bir medeniyet ve kalkınma mümkün değil. İnsanlığın başlangıcında Adem babamıza bile bir kitap vermiştir. İnsanoğlunun beşikten mezara kadar kitap okumaya ihtiyacı var. Tabi biz Müslümanlar için de kitapların anası Kuranı Kerim’dir. Çocuklarımıza öncelikle Kuranı Kerim’i öğretmeliyiz. Ondan sonra bilimsel, tarihsel bilgileri vermeliyiz. Kitaba karşı aşkımız olsun. Son zamanlarda aynı öğrenci gibi temel bir kitabı bende okuyorum. Öncü insan olmak istiyorsak çok okumalıyız” dedi.

 

GELECEK NESİLLERE ULAŞTIRMAK

Açılışta konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Nasıl insan görünen maddi varlığın ötesinde değerleriyle bir insan oluyorsa, bir toplumda değerleriyle gelenekleriyle ifade edilir. Kültür bu anlamada sahip olunması ve önemle üzerinde durulması gereken zenginliktir. Bizler çok köklü bir geçmişin devamı olarak, kültürümüzün üzerine katarak gelecek nesillere ulaştırmakla sorumluyuz. Kendini bilmenin insan olmanın erdemi olduğunu bilerek ve nereye evrileceğimizi hesap ederek kendimizi geliştirmeliyiz. İnanıyorum ki 8’incisi düzenlenen kitap fuarımızda bu yolda önemli adımlardan birisidir. Bu açıdan Büyükşehir Belediye Başkanımızı başarılı belediyecilik anlayışından dolayı tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.

 

KÜLTÜR BAŞKENTİ OLMA YOLUNDA

Son olarak söze başlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık şunları söyledi, “Sekiz yılda ülkenin en büyük kitap fuarı olma özelliği taşıyan bir etkinlikteyiz. Bu şehrimizin kitaba olan sevdasının bir göstergesidir. Belediyemiz birçok alanda ülkeye örnek çalışmalara imza atıyor. Tüm bu güzel eserlerin çalışmaların içerisinde en ayrıcalıklı yeri olan bu kitap fuarıdır. Şehrimiz sanayinin başkenti. Şimdi bilim ve teknolojinin de başkenti olması için uğraşıyoruz. Ve şimdi kitap fuarımızla kültür başkenti olma yolunda da ilerliyor. Fuarımızla bir taraftan şehrimiz yeni dostlar kazanıyor bir taraftan da kültürel manada ilerliyor.

 

BİLGİYİ MERKEZE KOYMALIYIZ

İnsan için en önemli şey bilgidir. Bugün dünyada yer alan ülkelere ne kadar uçağı var, ne kadar silahı var diye bakılmıyor. Bilim ve teknolojide ne kadar ileride ona bakılıyor. Bizimde gittiğimiz yol belli. Bilgiyi hayatımızın merkezine koyarak gelişmelere ayak uyduruyoruz. Mehmet hocamızın söylediği gibi okuma oranımız çok düşük. İlk emri oku olan bir dinin mensubu olan insanların okuma oranının bu kadar düşük olması gerçekten üzüntü verici bir durumdur. Türkiye bilgiyi yeniledikçe geliştirdikçe hiçbir güç önünde duramayacaktır. Bu açıdan biz şehrimizde bu fuarı önemsiyoruz. Belediyemize bu faydalı çalışmaları için teşekkür ediyorum.”

 

 Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mevlüt Soysal da
Kanes Yayınları standında kitapseverleri bekledi

 


Nadir Sahaf okuyucuları bekliyor

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız